Analizując znowelizowane przepisy ustawy o VAT odnoszące się do sprzedaży usług i towarów ?w okresach rozliczeniowych, nie sposób pominąć ich wpływu na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych od tej sprzedaży. Zgodnie bowiem ?z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT za datę powstania przychodu, uważa się, co do zasady, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 3c ustawy o CIT, jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego ?w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz ?w roku. Zasada ta stosowana jest odpowiednio do dostawy energii elektrycznej, cieplnej oraz gazu przewodowego na postawie art. 12 ust. 3d ustawy o CIT.

A zatem w przypadku usług rozliczanych w okresach rozliczeniowych, rozpoznanie przychodu dla celów CIT będzie miało miejsce, co do zasady, ?w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego i jednocześnie ?w tym ostatnim dniu powstanie obowiązek podatkowy w VAT.

Z kolei w odniesieniu do powtarzalnych dostaw towarów (innych niż energia elektryczna, cieplna oraz gaz przewodowy) rozliczanych okresowo, przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstanie już w momencie ich wydania (chyba, że przed wydaniem towaru zostanie wystawiona faktura VAT dokumentującą dostawę), również w sytuacji, gdy obowiązek podatkowy w VAT ?w odniesieniu do tych dostaw powstanie w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego na podstawie art. 19a ust. 3 ustawy o VAT. Okresy rozliczeniowe dla celów podatku dochodowego dalej bowiem nie mają zastosowania do dostaw towarów ?(z wyjątkiem sprzedaży gazu ?i energii) i niestety przepisy te nie zostały zmienione odpowiednio od 1 stycznia 2014 r.

Wobec tych rozbieżności wynikających ze znowelizowanych przepisów w VAT, warto byłoby rozważyć w przyszłości ujednolicenie zasad rozpoznawania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych oraz obowiązku podatkowego w VAT, ze szczególnym zwróceniem uwagi na sytuację podatników dokonujących powtarzalnych dostaw towarów na rzecz jednego klienta. Obecnie podatnik, który chce zastosować rozliczanie VAT w okresach rozliczeniowych do dostaw towarów i pominąć w ten sposób konieczność ustalenia, kiedy miało miejsce rzeczywiste wydanie towaru (rozumiane jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), powinien dla celów podatku dochodowego wystawić fakturę na początku danego okresu rozliczeniowego (np. na początku miesiąca), żeby również dla celów CIT nie musieć dokonywać takiej alokacji. Wówczas przychód powstanie już w momencie wystawienia faktury, a więc wcześniej niż  będą miały miejsce wydania towarów, które nastąpią ?w danym okresie.

—Kinga Baran jest doradcą podatkowym, menadżerem ?w Mazars Audyt

—Anna Kucharska jest doradcą podatkowym, starszą ?konsultantką w Mazars Audyt