Zgodnie z przepisami do końca trzeciego miesiąca następnego roku spółki muszą złożyć zeznanie CIT-8 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za rok podatkowy.
Rozliczenie za 2013 r. ma charakter wyjątkowy, bo firmy po raz pierwszy musiały zmierzyć się z uciążliwym obowiązkiem korygowania kosztów uzyskania przychodów. Ten obowiązek, lansowany jako sposób na zlikwidowanie zatorów płatniczych i ułatwienie życia podatnikom, ustawodawca wprowadził od 1 stycznia 2013 r. ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Po ponad roku obowiązywania tych przepisów już wiemy, że opóźnienia w płatnościach między przedsiębiorcami nie zniknęły. Za to pozostał uciążliwy obowiązek korygowania kosztów uzyskania przychodów.
To oznacza, że sporządzając roczne rozliczenie CIT, należy dokonać szczegółowego przeglądu terminów płatności i sprawdzić, czy jakiś wydatek zaliczony wcześniej do kosztów nie musi zostać skorygowany ze względu na nieopłacenie faktury w terminie. Dotyczy to zwłaszcza należności z końca roku podatkowego.
Zasady korygowania kosztów określa art. 15b ustawy o CIT. Przede wszystkim zgodnie z jego treścią w razie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury (rachunku, a jeżeli nie istniał obowiązek ich wystawienia – z innego dokumentu) i nieuregulowania jej w terminie 30 dni od upływu terminu płatności, podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów. Jeżeli termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, korekty kosztów o kwotę wynikającą z nieuregulowanych dokumentów dokonuje się z upływem 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie została uregulowana w tym terminie.
Na swojej stronie internetowej Ministerstwo Finansów szczegółowo wyjaśnia, kiedy i jak należy dokonać korekty. Jeśli podatnik nabył 14 stycznia 2013 r. usługę udokumentowaną fakturą i w styczniu zaliczył ją do kosztów podatkowych, płatność została ustalona na 14 dni, a więc powinna nastąpić do 28 stycznia 2013 r. Dodatkowe 30 dni na zapłatę upływa 27 lutego 2013 r. W razie nieuregulowania w tym terminie kwoty wynikającej z faktury, podatnik będzie musiał dokonać korekty kosztów podatkowych w lutym.
Przepisy wprowadzające obowiązkową korektę kosztów od początku budzą wiele kontrowersji. Nie poprawiają kondycji finansowej podatników. Co gorsza, ustawodawca zdaje się nie dostrzegać naturalnych zjawisk występujących w obrocie gospodarczym, takich jak rozłożenie płatności na raty, odroczenie płatności czy w końcu sporów o wysokość należności. W konsekwencji może się okazać, że wiele spółek w wyniku korekt kosztów w rozliczeniu za 2013 r. będzie musiało dopłacić podatek.