Koniec marca to termin na złożenie rocznej deklaracji CIT-8 dla spółek kapitałowych, które za rok podatkowy przyjęły rok kalendarzowy. Na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę ?w deklaracji za 2013 r.?
Agnieszka Gątowska: Najbardziej odczuwalną przez podatników zmianą przepisów było wprowadzenie od początku ubiegłego roku przepisów przeciw tzw. zatorom płatniczym. Chodzi ?o obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodu ?w przypadku zwłoki w zapłacie kontrahentom.
Ponadto, za sprawą orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, zmieniła się wykładnia wydatków reprezentacyjnych dotyczących spotkań z kontrahentami. Przepisy ?w tym zakresie nie były zmieniane, ale nowe stanowisko, zaakceptowane przez Ministra Finansów w interpretacji ogólnej, pozwala na szersze uwzględnienie w kosztach wydatków na poczęstunek.
Z kolei wykładania przepisów podatkowych odnośnie do nieodpłatnych świadczeń od lat zmierza ?w niepożądanym przez podatników kierunku. Ugruntowuje się, także w orzecznictwie sądowym, szerokie kwalifikowanie różnych nieodpłatnych świadczeń jako przychodów podatników.
Jakie nieodpłatne przychody mogą rodzić obowiązki podatkowe po stronie spółki?
Można je podzielić na dwie kategorie, tj. obowiązki płatnika PIT udostępniającego pracownikom nieodpłatne świadczenia w postaci np. pakietów medycznych czy sportowych oraz obowiązki podatnika CIT, który sam otrzymuje takie świadczenia.
Oczywiście katalog nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez spółki ?w praktyce jest zupełnie inny niż w przypadku pracowników. Przychody spółek mogą wynikać np. z nieodpłatnych zabezpieczeń kredytów lub pożyczek. Częstym przypadkiem jest też sprawowanie funkcji członka zarządu bez wynagrodzenia, co niekiedy może skutkować nieodpłatnym przychodem.
Kiedy w takim razie spółka musi rozpoznać przychód z powodu braku wypłaty pensji?
Nie jest tak, że profesjonalni menedżerowie zatrudnieni do zarządzania biznesem nie pobierają wynagrodzenia. Bezpłatne pełnienie funkcji wynikać może z tego, że ?w zarządzie spółki zasiadają jej udziałowcy. Są oni zainteresowani kierowaniem prowadzoną przez spółkę działalnością, ?a jednocześnie czerpią dochody w innej formie, tj. przez podział wypracowanego przez spółkę zysku. W takim przypadku nie można twierdzić, że spółka otrzymuje bezpłatne świadczenie. Inna interpretacja byłaby absurdalna.
Może się jednak zdarzyć, szczególnie w rodzinnych przedsiębiorstwach prowadzonych w formie spółki z o.o., że bez zapłaty w zarządzie zasiada nie osoba, która jest udziałowcem, a członek najbliższej rodziny. W takiej sytuacji członek zarządu nie może liczyć na przyszłą dywidendę czy wzrost wartości spółki, a przez to i jego udziałów. Ryzyko twierdzenia przez organy podatkowe, że spółka powinna wykazać przychód z tytułu nieodpłatnego sprawowania przez prezesa czy innego członka zarządu swojej funkcji bez odpłatności jest o wiele większe.
—rozmawiał Mateusz Maj