Świadczeniem może być zarówno działanie, jak też zaniechanie. Znoszenie, tolerowanie określonych sytuacji, jeśli można ustalić beneficjenta, też jest opodatkowane. Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej ?w Łodzi w niedawnej interpretacji (nr: IPTPP4/443-835/13-2/BM).
Sprawa dotyczy umowy najmu lokalu, zawartej przez przedsiębiorcę na okres ośmiu lat, od 2010 r. do 2018 r. Umowa przewidywała możliwość jej wcześniejszego wypowiedzenia tylko w ściśle określonych przypadkach. Strony nie uzgodniły zapisu o odszkodowaniu w razie rozwiązania umowy w przypadkach nieokreślonych w jej treści.
Pomimo to najemca zwrócił się do wynajmującego z prośbą o zawarcie porozumienia, proponując zapłatę odszkodowania w związku z wcześniejszym rozwiązaniem kontraktu.
Obie strony są zarejestrowanymi podatnikami VAT.
Zdaniem najemcy wypłata nie stanowi wynagrodzenia za świadczoną usługę w rozumieniu przepisów ustawy VAT. Otrzymanie odszkodowania powinno być więc dokumentowane notą księgową, a nie fakturą.
Izba skarbowa przywołała art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten, definiujący świadczenie usług, jest dopełnieniem opodatkowania transakcji dotyczących towarów i ma na celu objęcie opodatkowaniem każdej transakcji wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która nie stanowi dostawy towarów.
– Należy zauważyć, iż pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Powyższa definicja jest niewątpliwie szersza niż zakres tego pojęcia w potocznym jego rozumieniu. Taka konstrukcja definicji usług pozwala na objęcie zakresem przedmiotowym podatku VAT wszelkich transakcji wykonywanych w ramach działalności gospodarczej – wyjaśniała izba.
Organ zwrócił uwagę na charakter VAT, który jest podatkiem konsumpcyjnym. Usługa jest takim świadczeniem, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, beneficjent świadczenia odnoszący z niego korzyść. Ponadto świadczenie jest opodatkowane, jeżeli odbywa się za wynagrodzeniem i istnieje związek pomiędzy świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem.
Organ uznał, że w opisanej sytuacji wypłacana kwota nie będzie odszkodowaniem, lecz formą wynagrodzenia za wyrażenie zgody na odstąpienie od umowy.
– W analizowanym przypadku będzie istniał bezpośredni związek pomiędzy dokonanym świadczeniem a otrzymanym wynagrodzeniem. Zatem zgodę na zaniechanie określonej czynności (najmu lokalu), ?za którą będzie wypłacone odszkodowanie przez najmującego, należy traktować jako odpłatne świadczenie usług – wyjaśniła izba.