Stanowisko korzystne dla podatnika potwierdził, niestety dopiero ?po przegranej batalii sądowej, dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (nr interpretacji ILPB3/423-686/10/14-S/JG).

Sprawa dotyczy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, wynajmującej samochody osobowe do celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W zależności od aktualnych potrzeb spółka wynajmowała auta na czas nieoznaczony lub na określone z góry okresy. Zapytała izbę skarbową o możliwość rozliczenia wydatków na najem aut w kosztach działalności opodatkowanej.

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu wydatków z tytułu kosztów używania samochodów osobowych niebędących składnikami majątku podatnika, w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby przejechanych kilometrów oraz ustalonej przez ministra  infrastruktury stawki za jeden kilometr. Tak wynika z art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT. Identyczny limit dotyczący kosztów obowiązuje podatników PIT, korzystających w działalności gospodarczej z nieamortyzowanych przez siebie samochodów osobowych.

Spółka uznała, że czynsz najmu może zaliczyć do podatkowych kosztów, bez uwzględniania limitów tzw. kilometrówki. Wydatki te, jak argumentowała spółka, są ponoszone w celu uzyskania prawa do korzystania z samochodu, a nie w związku z jego używaniem. Tylko tych ostatnich dotyczą limity opisane w ustawie podatkowej.

Izba skarbowa nie zgodziła się z opinią podatnika, ten zaskarżył interpretację do sądu i w pierwszej interpretacji przegrał spór. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska spółki, że wydatki na zakup paliwa, opłaty za autostrady, parkingi itp. należą do kosztów używania samochodu, natomiast wydatki ponoszone z tytułu czynszu najmu samochodu do kosztów jego używania już nie należą, bo są to wydatki na uzyskanie tytułu prawnego, umożliwiającego używanie pojazdu.

Izba skarbowa po tej przegranej sprawie wydała interpretację potwierdzającą stanowisko spółki.

Minister finansów w wyniku wielu przegranych podobnych sporów wydał w listopadzie 2013 r. interpretację ogólną, potwierdzającą, że wydatki z tytułu czynszu najmu samochodu osobowego używanego dla potrzeb działalności gospodarczej mogą być zaliczone do kosztów podatkowych bez ograniczeń wynikających z limitu kilometrówki (nr DD2/033/55/MWJ/13/RD-111005). To stanowisko dotyczy zarówno przedsiębiorców płacących PIT, jak i CIT.