Podstawowym okresem rozliczania zarówno VAT, jak i podatku dochodowego jest okres miesięczny. Przedsiębiorca jest zobligowany składać deklaracje VAT-7 do 25. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. W przypadku podatku dochodowego należy wpłacać zaliczki na konto urzędu skarbowego do 20. dnia miesiąca. Istnieje jednak możliwość rozliczania podatków ?z mniejszą częstotliwością.

Dla kogo ta możliwość

Ta opcja dostępna jest dla przedsiębiorców posiadających status małego podatnika. Takimi małymi podatnikami są firmy, których wartość sprzedaży wraz z VAT nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 1,2 mln euro. ?Z możliwości płacenia VAT ?i zaliczek na podatek dochodowy co 3 miesiące mogą skorzystać również osoby (podatnicy PIT), które dopiero rozpoczynają działalność. Warunkiem jest jednak, żeby nie prowadziły firmy w ciągu 2 lat poprzedzających założenie działalności gospodarczej, także jako wspólnicy spółki niemającej osobowości prawnej. Dodatkowo działalności gospodarczej w tym okresie nie powinni prowadzić również małżonkowie tych podatników, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.

Podatnicy CIT rozpoczynający działalność nie mogą płacić zaliczek kwartalnych, jeżeli zostali utworzeni:

- ?w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału albo

- ?w wyniku przekształcenia spółki (spółek) niemających osobowości prawnej albo

- ?przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość ?w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro.

Więcej czasu

Zastanawiając się nad przejściem z rozliczeń miesięcznych na kwartalne trzeba wiedzieć czym właściwie różnią się między sobą. Podstawowa różnica odnosi się do długości okresu dokonywania rozliczeń. Sprawia to, że odmienna jest tak wysokość, jak i częstotliwość wpłat do urzędu skarbowego. W żaden sposób nie zmienia się jednak sposób naliczania podatku.

Tym samym, jeśli przedsiębiorca rozlicza VAT miesięcznie, to jego obowiązkiem jest złożenie deklaracji do 25. dnia każdego miesiąca. Po przejściu na system kwartalny – 25. dzień miesiąca dotyczy ?4 miesięcy w roku – kwietnia, lipca, października oraz stycznia. Co za tym idzie, przedsiębiorca składa deklarację ?4 razy w roku. Każdorazowo do 25. dnia każdego z wymienionych miesięcy za poprzedni kwartał. Robi to na formularzu VAT-7K (przy rozliczeniu miesięcznym obowiązuje druk VAT-7).

Z kolei w podatku dochodowym istotny jest 20. dzień miesiąca. I tak, zamiast wpłacać zaliczki do urzędu skarbowego co miesiąc, przedsiębiorca może robić to co kwartał – również w kwietniu, lipcu, październiku oraz styczniu. Należy pamiętać, że rozliczanie podatku dochodowego nie wiąże się ze składaniem jakichkolwiek deklaracji w ciągu roku. W tym przypadku różnica odnosi się więc do innych terminów płatności zaliczek.

Dużo zalet...

Rozliczanie co kwartał może przynieść przedsiębiorcy wymierne korzyści. Przede wszystkim z uwagi na to, że obowiązek zapłaty podatku powstaje co 3 miesiące. Dzięki temu przedsiębiorca dłużej dysponuje pieniędzmi, które jeśli rozliczałby się miesięcznie, szybciej musiałby wpłacić na konto urzędu skarbowego. Takie rozwiązanie pozwala choćby na finansowanie bieżących wydatków czy krótkotrwałe inwestycje. Opłacając podatki co kwartał łatwiej jest także utrzymać płynność finansową, jeśli kontrahenci nie opłacają faktur terminowo. Zapewne wielu przedsiębiorców doceni również fakt, że dzięki rozliczaniu podatków co 3 miesiące, a nie co miesiąc, mogą zaoszczędzić czas i ograniczyć kontakty ?z urzędami.

...ale także wady

Choć konieczność rozliczania się z urzędem skarbowym co kwartał ma swoje niewątpliwe zalety, to jednak nie jest pozbawiona pewnych niedogodności. Chodzi tu w głównej mierze o uważne planowanie wydatków. Przedsiębiorca musi bowiem co kwartał zgromadzić sporą sumę pieniędzy, aby następnie wpłacić ją na konto urzędu skarbowego. Jest jeszcze jedna kwestia, która sprawia, że system kwartalny nie jest rozwiązaniem idealnym. Odnosi się ona do przedsiębiorców, którzy występują o zwroty VAT. Jako że termin zwrotu podatku liczy się od daty złożenia deklaracji, to częstsze rozliczanie się z urzędem skarbowym pozwala szybciej otrzymać należną gotówkę. ?W tym przypadku system miesięczny ma więc przewagę nad kwartalnym.

PIT i CIT – do 20 lutego

Przedsiębiorca, który chce przejść na kwartalne odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, może to zrobić tylko raz w roku – do ?20 lutego. Aby tego dokonać, wystarczy pisemne zawiadomienie naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania bądź aktualizacja wpisu do CEIDG. Nie ma wzoru takiego zawiadomienia, więc należy je sporządzić we własnym zakresie.

Osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą ?w trakcie roku, mogą wybrać kwartalne rozliczanie podatków od razu przy zakładaniu działalności.

Raz złożone zawiadomienie dotyczy również lat następnych. Jeśli zatem podatnik złożył je w 2013 r. albo wcześniej, to w 2014 r. (jeśli spełnia wymagane warunki ?i nadal chce korzystać z tej możliwości), nie musi składać takiego zawiadomienia. Gdy jednak z niego rezygnuje, powinien do 20 lutego zawiadomić o tym organ podatkowy.

VAT – 4 razy w roku

Trochę inaczej wygląda to ?w przypadku zmiany rozliczania VAT. Można przejść ?z systemu miesięcznego na kwartalny 4 razy w roku. Jeśli jednak przedsiębiorca ma zamiar rozliczać VAT co ?3 miesiące od I kwartału br., to również musi się pośpieszyć, gdyż termin mija już ?25 lutego. Wystarczy w urzędzie skarbowym złożyć odpowiednio wypełniony formularz VAT-R.

—Sebastian Bobrowski, dyrektor finansowy ?i ekspert ds. księgowości ?w firmie inFakt.pl ?—internetowym biurze ?rachunkowym