Na grach komputerowych zarabiają nie tylko producenci, ale też sprzedawcy rozwijanych w nich kont i postaci. Na portalach aukcyjnych bez trudu można znaleźć takie ogłoszenia. Ceny dochodzą nawet do kilku tysięcy złotych.
Czy zysk powinien znaleźć odzwierciedlenie w deklaracji podatkowej?
– Tak, każde przysporzenie majątkowe, jeśli ustawa wprost nie przewiduje wyjątku, jest przychodem na gruncie ustawy o PIT – mówi Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy z KPMG.
Problematyczne może się okazać jedynie prawidłowe określenie, z jakiego źródła trzeba się rozliczyć. Wykluczyć można odpłatne zbycie majątku, o którym mowa w art. 10 ust. 1 ust. 8 ustawy o PIT. Na podstawie tego przepisu sprzedaż prywatnego majątku często nie jest opodatkowana, bo źródłem przychodu nie jest sprzedaż rzeczy dokonana po sześciu miesiącach od ich nabycia.
– Mowa tu o rzeczach, a nie można za nie uznać wirtualnych przedmiotów – zauważa Grochowina.
Jego zdaniem prawidłowe rozliczenie zależne jest od tego, czy w indywidualnym przypadku dochodzi do sprzedaży prawa majątkowego, czy też nie. Regulacja o przychodzie z praw majątkowych zawiera jedynie przykładowy katalog takich praw, w tym prawa autorskie i znaki towarowe. Niekiedy sprzedawca zaznacza, że konto gracza pozostaje własnością wydawcy gry, a wynagrodzenie należy się za czas i wysiłek włożony w rozwój wirtualnych przedmiotów.
– W takiej sytuacji należy rozliczyć przychód z tzw. innych źródeł. W obu przypadkach stosuje się skalę podatkową – zaznacza ekspert.
Jeśli natomiast handel przybierze zorganizowany i ciągły charakter, sprzedający uzyskuje przychody z działalności gospodarczej i powinien je opodatkować według skali lub PIT liniowym.
Organy podatkowe zgadzają się też z opodatkowaniem ryczałtem w wysokości 3 proc.
W taki sposób można opodatkować przychód z działalności usługowej w handlu. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne działalnością taką jest sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów.
Przykładowo w interpretacji z października 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi uznała, że można wybrać opodatkowanie ryczałtem sprzedaży detalicznej wirtualnych przedmiotów z gier komputerowych (nr IPTPB1/415-531/13-2/MD).