Ministerstwo Finansów potwierdziło korzystną dla przedsiębiorców wykładnię przepisów o PIT i CIT. Chodzi o to, czy przedsiębiorca, który dokonał zakupu firmowego sprzętu w systemie ratalnym, ale za pośrednictwem banku, musi korygować koszty podatkowe. Problem analizowaliśmy na naszych łamach 31 stycznia. Eksperci podatkowi zgodnie potwierdzili, że firmy mogą uniknąć kłopotliwego obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodów, jeśli zakupy w systemie ratalnym są finansowane przez bank.

Stanowisko to potwierdza Ministerstwo Finansów.

W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" przypomniało, że podatnicy obligowani są do korekty kosztów podatkowych, gdy zobowiązanie nie zostanie uregulowane w określonym terminie. Duże znaczenie dla podatnika ma zatem wykazanie, że w określonym przepisami terminie zapłacił kwotę wynikającą z faktury lub innego dokumentu.

W ocenie ministerstwa, jeżeli zobowiązanie zostało uregulowane w terminie przewidzianym przepisami, to nie ma znaczenia, że środki na dokonanie zapłaty  podatnik pozyskał od banku, to jest, że bank sfinansował zakup, a należność podatnik będzie spłacał mu w ratach.

W takim przypadku nie wystąpi obowiązek korygowania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub na podstawie art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.