Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w niedawnej interpretacji podatkowej zgodził się z podatnikiem, że wcześniejszy zakup waluty obcej za złote wyklucza możliwość ustalenia faktycznie zastosowanego kursu wymiany. W związku z tym właściwym do ustalenia przychodu, o ile spółka na wahaniach zarobi, lub kosztów, jeśli straci, będzie kurs średni NBP (IBPBI/2/423-1248/13/CzP).

Sprawa dotyczyła podatnika CIT, spółki zajmującej się budową stacji transformatorowych i linii elektroenergetycznych. Spółka posiada rachunek złotowy i walutowy w euro. Z tego drugiego reguluje swoje zobowiązania wyrażone w euro, po uprzednim zakupie dewiz z rachunku w PLN.

Bank obciąża rachunek PLN w wartości wyrażonej w złotych po kursie negocjowanym i dokonuje uznania środków w euro na rachunku walutowym. Spółka nie skorzystała z możliwości rozliczania różnic kursowych zgodnie z ustawą o rachunkowości i stosuje metodę podatkową, opisaną w ustawie o CIT.

Zgodnie z regulacją zawartą w tej ustawie dodatnie różnice kursowe, zwiększające przychód, powstają, jeżeli od wpływu waluty na konto do jej wypływu z tego rachunku kurs waluty wzrastał. Jeżeli jest odwrotnie, podatnik różnicę może rozpoznać jako koszt uzyskania przychodu.

W przypadku zapłaty w walutach obcych firma powinna wykazać przychody i koszty z tytułu różnic kursowych według faktycznie zastosowanego kursu. Dopiero jeśli nie da się tego zrobić, stosuje się kurs średni Narodowego Banku Polskiego (NBP) z dnia poprzedzającego transakcję.

Podatnik uznał, że „kurs faktycznie zastosowany" należy zastosować w sytuacjach, w których dochodzi do przeprowadzenia transakcji przewalutowania. Dochodzi do tego np., gdy należności w walucie wpływają na rachunek złotowy.

Spółka doszła do wniosku, że powinna zastosować kurs średni, ogłaszany przez NBP, z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień transakcji. Nie ma przy tym znaczenia źródło pochodzenia środków na rachunku walutowym, tj. czy je wcześniej otrzymała jako należności w walucie obcej, czy też zakupiła od banku. Dyrektor izby skarbowej w całości podzielił to stanowisko.