Rz: Początek nowego roku upływa pod znakiem nowych przepisów o VAT. Wielu podatników musi się zmierzyć ?z nowymi regułami dotyczącymi zmian w zasadach dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego. Jeden z kłopotów może dotyczyć transakcji dokonywanych na przełomie roku, np. gdy część dostawy towaru dotrze do odbiorcy ?w grudniu, a druga część ?w styczniu. Jak je rozliczać?

Przemysław Skorupa: Zmiany rzeczywiście są spore, bo pojawiła się ?ogólna zasada, że moment powstania obowiązku podatkowego zależy ?od tego, kiedy nastąpiła rzeczywista dostawa towaru lub wykonanie usługi. ?Przed 2014 rokiem był on ?– ogólnie mówiąc – bardziej związany z tym, kiedy wystawiono fakturę. Teraz moment wystawienia faktury w zasadzie już tak dużej ?roli nie odgrywa. We wspomnianym przykładzie dostaw dokonywanych partiami rozsądnym wyjściem wydaje się podzielenie ich ?na części i wystawienie dwóch odrębnych faktur. Towary dostarczone ?do 31 grudnia należy ująć ?w rozliczeniu za grudzień, ?a te dostarczone począwszy od 1 stycznia – za styczeń.

Które branże powinny ?zwrócić szczególną uwagę ?na zmiany?

Przede wszystkim te, którym zmieniają się zasady powstawania obowiązku podatkowego. Można ?mówić niemal o rewolucji ?w przypadku dostawców mediów, czyli np. prądu, ?gazu czy usług telekomunikacyjnych. ?Tu obowiązek podatkowy powstaje z momentem wystawienia faktury ?(to wyjątek od ogólnej zasady), ale nie później ?niż w terminie płatności. Także dostawcy systemów informatycznych będą musieli rozliczyć podatek wcześniej. Dotychczas podatek od dostaw licencji na programy komputerowe trzeba było rozliczać za miesiąc, gdy następował termin płatności. Teraz ?– według zasady ogólnej, czyli generalnie w momencie udzielenia licencji. W tych ?i wielu innych przypadkach trzeba się liczyć ?z wcześniejszym niż dotychczas płaceniem podatku, co może mieć wpływ na płynność finansową firmy.

Pewne zmiany dotkną też podatników refakturujących usługi. Z czym powinni się liczyć?

Obowiązuje zasada, że refakturowana usługa podlega rozliczeniu na takich samych zasadach jak usługa pierwotnie wykonana. Dotyczy to także momentu powstania obowiązku podatkowego. Zatem, jeśli np. dana usługa jest wykonana w styczniu, podatnik otrzymuje fakturę za usługę w lutym, ?a refakturuje w marcu, ?to nadal obowiązek podatkowy dotyczący tej usługi powstaje w styczniu. Nie ma wielkiego pola manewru, by to zmienić. Pewnym rozwiązaniem ?jest przyjęcie systemu okresów rozliczeniowych, ?ale oczywiście dotyczy to tylko usług refakturowanych regularnie.