Czy odsetki zapłacone od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania, w którym jednocześnie mieszkam i prowadzę działalność gospodarczą (w jednym pokoju), są kosztem uzyskania przychodu?

– pyta czytelnik.

Tak.

Podatnik może zaliczyć odsetki do kosztów podatkowych. Musi jednak pamiętać, by dotyczyło to tylko tej części, która przypada na działalność gospodarczą. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 20 czerwca 2011 r. (ILPB1/415-541/11-2/AMN).

Izba podkreśliła, że ustawa o PIT nie uzależnia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów, wydatków poniesionych na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, od klasyfikacji czy nazwy kredytów stosowanych przez banki. Bez znaczenia jest również rodzaj zaciągniętego kredytu (konsumpcyjny, na cele firmowe itp.).

Podstawowym warunkiem uznania za koszt podatkowy odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego między kredytem, a przychodem z działalności gospodarczej. Decydujące znaczenie ma więc faktyczne przeznaczenie kredytu. Oznacza to, że nie można odmówić prawa do zaliczenia w koszty zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego na imię i nazwisko podatnika np. na cel konsumpcyjny, w sytuacji gdy wykaże on związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym przychodem.

Kolejny warunek, od którego zależy możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych odsetek od kredytu, wynika z art. 23 ust. 1 pkt 32. Przepis ten mówi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Tym samym odsetki naliczone i zapłacone będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Warto przy tym pamiętać o treści art. 23 ust. 1 pkt 33. Mówi on, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Aby zatem odsetki mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu muszą być zapłacone i nie mogą zwiększać kosztów inwestycji. Do kosztów można więc zaliczyć odsetki zapłacone po oddaniu składnika majątku do używania.

Trzeba jednak pamiętać, że odsetki naliczone do dnia wprowadzenia mieszkania do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych (jeżeli podatnik podejmie decyzję o jego amortyzacji) będą zwiększały wartość początkową tego środka trwałego. W takim przypadku odsetki będą stanowiły koszty uzyskania przychodu, lecz jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne w części przypadającej na działalność gospodarczą. Przypomniała o tym Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 30 września 2011 r. (ITPB1/415-732/11/BM 2011.09.30). Wynika z niej, że tylko wtedy, gdy kredyt zostanie wydatkowany na zakup składników majątku, które nie stanowią środków trwałych podlegających amortyzacji, to w tej części odsetki mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.