Rada UE wydała decyzję, na mocy której Polska będzie mogła ograniczyć odliczenie VAT z faktur zakupu samochodów firmowych.

"Rz" informowała wczoraj, że branża samochodowa żąda natychmiastowego podania daty wprowadzenia zmian.

Projekt lada dzień

– Upublicznienie szczegółów nowych regulacji to kwestia kilku dni – powiedziała nam Wiesława Dróżdż, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Według założeń nowelizacja wejdzie w życie 1 marca 2014 r. – Ministerstwo finansów przewiduje, że okres, w którym będzie możliwe pełne odliczenie VAT od zakupu samochodów z homologacją ciężarową, w tym aut z tzw. kratką będzie trwał od 1 stycznia do końca lutego przyszłego roku – potwierdza Wiesława Dróżdż.

– W tym okresie wracamy do zasad obowiązujących po wyroku Magoora, czyli możliwości pełnego odliczenia VAT od zakupu aut z kratką oraz paliwa do ich napędu - tłumaczy Paweł Kowalczyk, doradca podatkowy z kancelarii „Acan". „Auto z kratką" to z resztą termin umowny, bo tak naprawdę kluczowa jest homologacja pojazdu jako ciężarówki.

Jeszcze kilka tygodni temu żaden z dziesięciu wiodących producentów samochodów nie przedstawił pełnej listy aut dających prawo do odliczenia na początku przyszłego roku.

Dziś kilkanaście firm ma gotowe oferty.

Decyzja derogacyjna umożliwia wprowadzenie zasady, że odliczeniu podlega połowa podatku z faktury zakupowej, bez ograniczenia kwotowego (dziś 60 proc., do 6 tys. zł).

Przedsiębiorca będzie mógł też odliczyć połowę VAT od kosztów eksploatacji (dziś całość) i paliwa (obecnie brak prawa do odliczenia).

Korzystna zaliczka

To maksymalny, dopuszczony przez Radę zakres ograniczeń. Nie jest przesądzone w jakiej części skorzysta z niego polski fiskus.

Z decyzji derogacyjnej wynika, że odstępstwo w odzyskiwaniu VAT dotyczy wyłącznie aut firmowych używanych też prywatnie. Nie ma natomiast zastosowania do VAT naliczonego od wydatków związanych wyłącznie z działalnością gospodarczą.

– Ciekawe będą przepisy o leasingu, wydaje się, że powinny dawać prawo do pełnego odliczenia przez cały okres obowiązywania umowy, jeśli będzie ona zawarta w styczniu bądź lutym- mówi Paweł Kowalczyk. Ekspert zwraca uwagę na możliwość wpłaty zaliczki, w tym na zakup paliwa. – Wpłacona na początku roku pozwoli na pełne odliczenie, nawet jeśli tankować będziemy w marcu –tłumaczy.

OPINIA dla „Rz"

Wojciech Drzewiecki - prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR

Może się wydawać, że dwumiesięczne okienko derogacyjne to świetna informacja dla branży samochodowej. Rzeczywiście, pełne prawo do odliczenia VAT może przejściowo pobudzić popyt, ale lepsza od nagłych zwrotów akcji byłaby stabilność regulacji. Sprzedawcy samochodów musieli ofertę przygotowywać zupełnie w ciemno, kiedy jeszcze nie było wiadomo, czy w ogóle będzie można odliczyć VAT od aut z kratką choćby przez miesiąc. To wiąże się ogromnymi kosztami, choćby kampanii reklamowych, ponoszonymi po omacku. Dziś co prawda znamy decyzję Rady, ale szczegóły ustawowych regulacji to wciąż niewiadoma. Taki stan nie ułatwia też podejmowania przemyślanych decyzji o zakupie samochodów.