Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w odpowiedzi na pytanie właścicielki pięciu lokali w domu jednorodzinnym.
Jeden z nich składał się z dwóch pokoi i innych pomieszczeń, pozostałe cztery były jednopokojowe.
Właścicielka przewidywała, że klienci nie będą mogli u niej zamówić posiłków bądź – alternatywnie – nawiąże współpracę z zewnętrzną firmą cateringową. Podkreśliła, że ani ona, ani jej mąż nie prowadzą żadnej innej firmy. W nowej działalności gospodarczej nie zamierza też nikogo zatrudniać.
Podatnicy świadczący usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawaniu posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12, mogą rozliczać podatek na korzystnych, zryczałtowanych zasadach. Stawka karty podatkowej waha się od 50 do 340 zł miesięcznie, w zależności od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność.
Kobieta swoją przyszłą działalność sklasyfikowała, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) pod nr 55.20.Z – obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania.
Dyrektor izby skarbowej zgodził się z możliwością opodatkowania kartą podatkową. Zaznaczył jednak, że ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wskazuje na możliwość opodatkowania tą formą usług hotelarskich, a nie wynajmu, jako odrębnego od działalności gospodarczej źródła przychodu wymienionego w ustawie o PIT.
numer interpretacji IPTPB1/415-583/ 13-2/KO