Tak wynika z interpretacji podatkowych, które uzyskali gracze pragnący zarobić na własnym hobby. Wpadli na pomysł założenia działalności gospodarczej: poprzez internetowe serwisy aukcyjne, sklep internetowy oraz wewnętrzne domy aukcyjne gier internetowych zamierzają sprzedawać wirtualne przedmioty, waluty  oraz postaci z gier komputerowych. Te niematerialne przedmioty będą kupować od innych graczy, płacąc za nie przelewem bankowym  lub poprzez systemy płatności internetowych. Sam "towar" mieliby otrzymywać drogą wirtualną i taką samą drogą byłby on przekazywany nabywcom w kraju i za granicą. Nie ulegałby przy tym żadnym ulepszeniom czy innym przekształceniom. W tym rodzaju sprzedaży brak jak fizycznej finalizacji transakcji, gdzie po zapłacie następuje wysyłka towaru na adres klienta lub jego odbiór osobisty, a jedynym materialnym dowodem transakcji byłby wydruk z konta banku lub systemów płatniczych.

O opodatkowaniu zysków z takiej nietypowej działalności wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi  w dwóch interpretacjach wydanych w lipcu i październiku 2013 r. (IPTPB1/415-257/13-4/MD i  IPTPB1/415-257/13-4/MD). Zdaniem wnioskodawców przychody ze sprzedaży wirtualnych przedmiotów i postaci można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zapytali fiskusa, czy taka działalność będzie usługami czy handlem, co za tym idzie - jaką stawkę ryczałtu można zastosować.

Dyrektor IS przypomniał, że o możliwości korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu decyduje wyłącznie rodzaj działalności, którą podatnik faktycznie wykonuje. Jeśli świadczy usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,  to opodatkowanie w tej formie nie jest możliwe.

Nie dotyczy to jednak działalności usługowej w zakresie handlu, czyli sprzedaży, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników. Przy czym przez  „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym" należy rozumieć sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać" to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać" . Przychody z takiej działalności można opodatkować ryczałtem  i to według korzystnej, bo zaledwie 3–proc. stawki.

Zdaniem fiskusa podatnicy mogą zastosować taką stawkę przy opodatkowaniu przychodów ze sprzedaży wirtualnych postaci i przedmiotów, jeżeli nie dojdzie do przetworzenia ich po  nabyciu.

Dyrektor IS dodał, że aby skorzystać ze zryczałtowanej formy opodatkowania podatnik musi złożyć pisemne oświadczenie o jej wyborze nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, jeśli już wcześniej prowadził działalność gospodarczą. W przypadku, gdy firma dopiero zaczyna  działalność, oświadczenie można złożyć nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.