O umorzenie zaległości podatkowych może występować tylko podatnik. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w niedawnym wyroku stwierdził, że organy podatkowe trafnie orzekły o niedopuszczalności wszczęcia postępowania w takiej sprawie na wniosek płatnika (sygnatura akt: I SA/Wr 744/13).
Przedsiębiorca w skierowanym do naczelnika Urzędu Skarbowego piśmie zgłosił wniosek o umorzenie wszystkich zaległości związanych z działalnością gospodarczą od 2006 r.
Pracodawca nie może wnosić o umorzenie zaległego podatku od pensji
Organ ustalił stan zaległości w poszczególnych kategoriach zobowiązań. Ale w odniesieniu do zaległości w PIT z tytułu pełnienia funkcji płatnika daniny od wynagrodzeń pracowników odmówił wszczęcia postępowania. Wskazał na art. 67a § 1 pkt 3 oraz art. 67c ordynacji podatkowej. Stwierdził, że może w sytuacjach uzasadnionych ważnym interesem lub interesem publicznym, umorzyć m.in. zaległości podatkowe, ale tylko na wniosek podatnika. To on jest bowiem odpowiedzialny za swój podatek.
Tymczasem w tej sytuacji wniosek złożył pracodawca, czyli płatnik, który jest zobowiązany jedynie do poboru od podatnika i wpłaty do urzędu odpowiedniej kwoty.
W związku z tym w części dotyczącej daniny od pensji naczelnik nie może prowadzić postępowania. Świadczy o tym art. 67c ordynacji. Odsyła on do stosowania ulg dla płatników tylko w zakresie terminów zapłaty i rozłożenia na raty należności dla fiskusa, ale nie ich umorzenia.
Izba skarbowa i później WSA potwierdziły to stanowisko.
Sąd uznał, że organy podatkowe nie miały żadnych podstaw prawnych do orzekania o żądaniu przedsiębiorcy w zakresie umorzenia zaległości podatkowych. Wniosek o umorzenie może bowiem złożyć wyłącznie podatnik. – Płatnik jako odrębna kategoria podmiotów prawa podatkowego nie mieści się w tej grupie – wyjaśnił sąd.