Szef zaproponował mi niedawno pracę poza etatem. Powierzył mi konkretne zadanie (jednorazowo). Dostałem właśnie za nie wynagrodzenie. Okazuje się jednak, że pracodawca potrącił za niski podatek (tak wynika z moich obliczeń). Czy będę odpowiadał za tę nieprawidłowość, jeśli nie zawiadomię fiskusa?  – pyta czytelnik.

Ordynacja podatkowa w art. 26a mówi, że podatnik nie ponosi odpowiedzialności w związku z zaniżeniem lub nieujawnieniem jego dochodu przez płatnika. Nie musi więc zastanawiać się, czy pracownica działu płac w zatrudniającej go firmie  prawidłowo zakwalifikowała dochody i potrąciła zaliczki na PIT.

Co więcej, podatnik nie poniesie odpowiedzialności za pomyłki płatnika nawet wtedy, gdy ten popełnił błąd w rozliczeniach z jego winy. Dotyczy to jednak tylko dochodów, o których mowa w art. 12, 13 i 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tych wypadkach – na mocy art. 26a § 2 op – nie stosuje się art. 30 § 5 op (wyłącza on odpowiedzialność płatnika, gdy nie pobrał podatku z winy podatnika).

Podatnik nie będzie więc odpowiadał wobec urzędu skarbowego, gdy płatnik nie pobierze zaliczek od dochodów: z umowy o pracę, stosunku służbowego, z pracy nakładczej, ze spółdzielczego stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście, np. umów-zleceń i o dzieło, z wykonywanej osobiście działalności artystycznej, literackiej, naukowej, oświatowej, uprawiania sportu, dziennikarstwa itd., z wykonywania czynności związanych z pełnieniem obowiązków obywatelskich i społecznych, z zasiadania w zarządach, radach nadzorczych, komisjach spółek z o.o., akcyjnych, fundacji, a także z umów menedżerskich, z kontraktów o zarządzanie przedsiębiorstwem itp., z honorariów autorskich, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i innych praw majątkowych.

Jeśli zatem pracodawca (jako płatnik) nie potrąci zaliczki na PIT od wypłacanego pracownikowi wynagrodzenia za pracę lub z umowy o dzieło (nawet z winy pracownika), to on, a nie pracownik poniesie odpowiedzialność.

Inaczej jednak będzie, gdy płatnik nie potrąci zaliczki na podatek z winy podatnika, wypłacając mu inne należności niż wskazane w art. 12,13 i 18 ustawy o PIT. Wtedy bowiem przed fiskusem odpowiadał będzie już podatnik. W tym jednak przypadku nie wchodzi to w grę. Pracownik nie musi więc o niczym zawiadamiać fiskusa. Do potrącenia za niskiej zaliczki nie doszło zresztą, jak należy przypuszczać, z jego winy.

podstawa prawna: ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 36 ze zm.)