Od 1 stycznia zniknie możliwość odzyskania części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do remontów. Nie zmieni się natomiast stawka podatku na same usługi budowlane.
– W wielu przypadkach zatrudnienie firmy może sprawić, że pomimo braku zwrotu właściciel mieszkania faktycznie zapłaci 8, a nie 23 proc. VAT od paneli podłogowych, listew, drzwi, klejów itd. – mówi Paweł Kowalczyk, doradca podatkowy w Acan doradcy podatkowi.
MdM uchyla zwrot
Przyjęta przez Sejm ustawa wprowadzająca rządowy program dopłat do zakupu pierwszego lokum „Mieszkanie dla młodych" likwiduje obecny system zwrotu VAT za materiały budowlane. Jeśli Senat nie wprowadzi większych zmian i prezydent podpisze ustawę, od stycznia o zwrot różnicy pomiędzy stawką VAT 23 proc. i 8 proc. będą mogły ubiegać się jedynie osoby, które nie przekroczyły 36. roku życia i kupiły materiały budowlane w związku z budową nowego domu lub mieszkania w istniejącym już budynku.
Powierzchnia nowego lokum nie będzie mogła przekraczać limitów, zasadniczo 75 mkw. dla mieszkań i 100 mkw. dla domów. Do zwrotu VAT będą uprawniały jedynie prace wymagające pozwolenia na budowę.
Nie będzie więc możliwe odzyskanie podatku z wystawionych po 31 grudnia faktur dokumentujących zakupy materiałów użytych do remontów używanych mieszkań.
Do końca roku do ulgi uprawnia zakup związany np. z wymianą posadzki, okien czy malowaniem ścian.
Właściciel legitymujący się wystawioną na niego fakturą, bez pozwolenia na budowę, może odzyskać kilkanaście tys. zł. Jego wiek nie ma znaczenia.
Sprawdzony schemat
Stawka VAT na remont mieszkania o powierzchni do 150 mkw. i dwa razy większego domu wynosi 8 proc. Tak samo można opodatkować użyte podczas prac ościeżnice, listwy, ceramikę sanitarną, kleje itp. Wystarczy, że kupi je firma remontowa, a ich wartość uwzględni w cenie usług.
– Firma po zakupie odliczy 23 proc. VAT, a wystawiając fakturę za kompleksową usługę, w cenie której zawarta będzie też cena zużytych towarów, naliczy 8 proc. – tłumaczy Paweł Kowalczyk. Właściciel mieszkania w takiej sytuacji powinien zapłacić dokładnie tyle samo VAT za materiały, co w przypadku zwrotu.
Naczelny Sąd Administracyjny uznał w czerwcowej uchwale, że zaprojektowanie i montaż szaf wnękowych jest właśnie taką kompleksową usługą (I FPS 2/13). – Po tej uchwale stosowanie stawki 8 proc. do dostawy materiałów budowlanych z ich jednoczesnym montażem – traktowanych łącznie jako jedno świadczenie – nie powinno budzić większych kontrowersji – ocenia Kowalczyk. Ekspert podpowiada, że ten schemat można bezpiecznie wykorzystać do obniżenia podatku na materiały, których zakup dziś uprawnia do ulgi. Jeśli kluczowa jest usługa budowlana, całość świadczenia jest objęta 8 proc. VAT.
OPINIA dla „rz"
Przemysław Kilim - doradca podatkowy KPMG
Całość świadczenia kompleksowego powinna być opodatkowana na podstawie przepisów właściwych dla świadczenia głównego. Do takich sytuacji może też dojść w przypadku modernizacji czy remontu mieszkań o powierzchni do 150 mkw. W konsekwencji np. montaż paneli podłogowych w takim lokalu można uznać za jego modernizację i całość świadczenia opodatkować stawką VAT w wysokości 8 proc. Niedawna uchwała NSA, dotycząca szaf wnękowych, w połączeniu ze znacznym ograniczeniem ulgi budowlanej może spowodować, że remontujący będą zlecać wykonanie kompleksowej usługi montażu, zamiast oddzielnie nabywać towar oraz usługę montażową.