Stanowisko to potwierdził w niedawnej interpretacji (IBPBI/1/415-557/13/SK) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca świadczący usługi budowlane. Podatnik zawarł umowę zobowiązującą go m.in. do koordynowania prac projektowych, doboru rozwiązań technicznych, nadzoru stanu budynków i nadzoru nad realizacją robót budowlanych. Projekty zleceniodawcy znajdują się poza miejscowością prowadzenia działalności przez podatnika, a charakter świadczenia wymagał częstego, niemal codziennego, dojazdu na miejsce realizacji inwestycji.

Przedsiębiorca zadał pytanie, czy do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej może zaliczyć wartość diet przysługujących za wyjazdy w ramach realizowanych zleceń.

Jego zdaniem wyjazdy są ściśle związane z wykonywaniem zadań służbowych wynikających z prowadzenia firmy oraz są niezbędne do osiągnięcia przychodu. Może więc do kosztów tej działalności zaliczać wartość diet. Odliczenie nie może przekroczyć wysokości diet przysługujących pracownikom.

Poznańska izba skarbowa potwierdziła to stanowisko. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o PIT nie uznaje się za koszt uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj. w rozporządzeniu ministra pracy w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (DzU z 2013 r., poz.167).

– Jeżeli usługi, o których mowa we wniosku, wykonywane są przez wnioskodawcę w ramach odbywanych przez niego podróży służbowych, to do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej może zaliczać wartości diet za czas tych podróży, do wysokości wskazanej w ww. rozporządzeniu – uznała izba. Zastrzegła jednak, że pojęcie podróży służbowej należy interpretować zgodnie z prawem pracy, a jego wykładnia wykracza poza uprawnienia izby.