Zasady ewidencjonowania przychodów dokumentowanych paragonami fiskalnymi są uregulowane w § 20 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (DzU nr 152, poz. 1475 ze zm. – dalej rozporządzenie).

Zgodnie z ust. 1 tego przepisu podatnicy, którzy ewidencjonują obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, dokonują zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu. Z § 20 ust. 2 rozporządzenia wynika, że przedsiębiorcy mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca – na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu. Przepis ten stanowi, że należy to zrobić w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Należy pamiętać, że do księgi nie wpisuje kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do kopii takiej faktury należy przypiąć oryginał paragonu (klient otrzymuje tylko fakturę). W przypadku reklamacji dotyczącej sprzedaży udokumentowanej fakturą należy wystawić fakturę korygującą.

Zgodnie z § 20 ust. 5 rozporządzenia dane wynikające z raportów dobowych lub raportów miesięcznych koryguje się na podstawie odrębnych ewidencji. Korekty, które nie podlegają ujęciu w odrębnych ewidencjach, podatnik opisuje na odwrocie raportu dobowego lub miesięcznego.

Przez odrębną ewidencję należy rozumieć ewidencję prowadzoną na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU z 2013 r., poz. 363). Zgodnie z § 3 ust. 3 tego rozporządzenia nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. Z ust. 4 wynika, że jeśli operacje te skutkują zwrotem całości lub części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, to ujmuje się je w odrębnej ewidencji >patrz ramka.

Z art. 14 ust. 1 ustawy o PIT jednoznacznie wynika, że za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, ale po wyłączeniu wartości zwróconych towarów. Zwroty obniżają zatem przychód wynikający z raportu kasowego.

Klient musi potwierdzić zwrot

Ewidencja zwrotu towarów musi zawierać następujące dane:

Autor jest doradcą podatkowym w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy