Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 16 kwietnia 2013 r. (IPTPP4/ 443-81/13-2/JM).
Wnioskodawca użytkował samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego (dalej: leasing). Po zakończeniu okresu, na jaki została zawarta umowa leasingu, zamierzał on wykupić samochód od leasingodawcy. Przed upływem sześciu miesięcy od dnia wykupu samochód ten miał zostać odsprzedany podmiotowi trzeciemu.
Podatnik miał wątpliwości, czy w przypadku sprzedaży samochodu przed upływem sześciu miesięcy od dnia jego wykupu od leasingodawcy będzie mógł zastosować zwolnienie od VAT. Jego zdaniem, sprzedaż tego samochodu powinna zostać zwolniona od VAT jako sprzedaż towaru używanego. Jednocześnie wnioskodawca wskazał, że do samochodu, o którym mowa we wniosku o interpretację, nie znajdą zastosowania nieobowiązujące jeszcze przepisy ograniczające prawo do odliczenia VAT naliczonego (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).
Izba Skarbowa w Łodzi nie zgodziła się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez wnioskodawcę. Podkreśliła, że zgodnie z przepisami o VAT, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w wysokości 50 proc. lub 60 proc. kwoty podatku m.in. określonej w fakturze, nie więcej jednak niż odpowiednio 5000 zł lub 6000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o VAT.
Izba wskazała, że przez towary używane należy rozumieć, zgodnie z ustawą o VAT, ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Użytkując pojazd na podstawie umowy leasingu, podatnik nie miał prawa do rozporządzania nim jak właściciel.
W konsekwencji, jeżeli sprzedaż samochodu nastąpi przed upływem pół roku od jego wykupu z leasingu, będzie ona opodatkowana 23-proc. stawką VAT.
Jakub Gędłek
Komentuje Jakub Gędłek, Starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC
Kwestia obrotu samochodami oraz paliwem do tych samochodów budzi szerokie wątpliwości wśród podatników już od dnia przystąpienia Polski do UE. Jest to spowodowane szczególnymi przepisami w zakresie VAT.
Dotyczą one zarówno możliwości odliczenia VAT od zakupu takiego samochodu (obecnie przy zakupie samochodu osobowego 60 proc., nie więcej jednak jak 6000 zł), jak i paliwa do niego. Z tego powodu na polskich drogach zauważyć, można dużą ilość tzw. samochodów z kratką, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego w całości.
Z drugiej strony, sprzedaż samochodu używanego w przypadku, gdy podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT naliczonego przy jego zakupie (wskazane 60 proc., nie więcej jednak niż 6000 zł), może podlegać zwolnieniu od VAT.
Zwolnienie to może mieć zastosowanie także w przypadku sprzedaży samochodu przez korzystającego, po jego wykupie od leasingodawcy. Zastosowanie zwolnienia uzależnione jest od tego, czy pojazd był wcześniej używany u podatnika przez co najmniej pół roku od dnia, w którym nabył on prawo do rozporządzania tym samochodem jak właściciel. Odkupując auto od leasingodawcy, korzystający musi więc liczyć się z tym, że przez pół roku od dnia odkupu sprzedaż pojazdu będzie opodatkowana 23-proc. stawką VAT.
Natomiast po tym okresie sprzedaż ta będzie zwolniona z VAT. W celu ustalenia, czy sprzedaż poleasingowego samochodu będzie zwolniona z VAT, należy najpierw sprawdzić, czy przy jego zakupie podatnikowi przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT. Jeśli tak, należy następnie zweryfikować, po jakim okresie od nabycia auta od leasingodawcy następuje sprzedaż. Dopiero odpowiedź na te pytania pozwoli na ustalenie prawidłowej stawki VAT.
W konsekwencji stanowisko zaprezentowane w komentowanej interpretacji można uznać za prawidłowe.
Warto podkreślić, że od 1 stycznia 2014 r., w ramach dostosowania przepisów ustawy o VAT do dyrektywy VAT, zostanie z niej usunięte zwolnienie od VAT dla sprzedaży towarów używanych. Zastąpione ono zostanie zwolnieniem dla sprzedaży towarów służących do wykonywania działalności zwolnionej od VAT.
Co ciekawe, nowelizacja przepisów może również dotyczyć odliczenia VAT przy zakupie samochodów. Rząd polski wystąpił bowiem do Komisji Europejskiej o tzw. derogację, czyli możliwość zastosowania odstępstwa od dyrektywy VAT. Odstępstwo to miałoby polegać m.in. na dalszym ograniczeniu możliwości odliczenia VAT przy zakupie samochodu wykorzystywanego zarówno do działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Wobec protestów przedstawicieli branży motoryzacyjnej trudno wskazać, czy na takie odstępstwo Komisja Europejska wyrazi zgodę. Nawet jeżeli tak będzie, na chwilę obecną nie jest znany kształt, jaki miałyby przyjąć przepisy ustawy o VAT w tym zakresie.
Wydaje się jednak, że szczególne wątpliwości wśród podatników budzić będzie sposób ustalenia, czy dany samochód jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, czy również do celów prywatnych w sytuacji, gdy na przykład będzie używany na podstawie umowy leasingu i jedynie przez jeden wakacyjny tydzień w roku będzie służył celom prywatnym, a w pozostałym zakresie będzie on wykorzystywany do wykonywania działalności gospodarczej.