Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 24 maja 2013 r. (III SA/Wa 3299/12).

Spółka akcyjna zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo-akcyjną. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zadała pytanie, czy niepodzielony zysk zgromadzony na kapitale zapasowym, który na podstawie uchwały wspólników zostanie rozdysponowany w ten sposób, że zostałby przekazany na kapitał zapasowy spółki komandytowo-akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia spółki akcyjnej, nie jest już zyskiem niepodzielonym w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, a tym samym nie jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Spółka uważała, że kapitał zapasowy spółki komandytowo-akcyjnej powstałej w wyniku przekształcenia nie jest już zyskiem niepodzielonym, a tym samym nie podlega opodatkowaniu, gdyż zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 ustawy o CIT dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany. Przesądza to o objęciu opodatkowaniem tylko realnych przysporzeń o charakterze definitywnym.

Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe (IPPB3/423-263/12-4/DP). Według organu, wypracowany w latach ubiegłych zysk spółki przekazany na kapitał zapasowy odpowiada pojęciu „niepodzielone zyski" użytemu w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Tym samym spółka osobowa będzie zobowiązana, jako płatnik, do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Wobec takiego rozstrzygnięcia spółka złożyła skargę do WSA w Warszawie, który uchylił zaskarżoną interpretację. Sąd wskazał, że argumentacja spółki jest logiczna i prawidłowa, natomiast organ dokonał interpretacji zawężającej przepisów wyłącznie do zysków niepodzielonych między wspólników, co nie jest aprobowane przez sądy. Potwierdzeniem tego jest dotychczasowe orzecznictwo, m.in.: wyrok NSA z 8 grudnia 2011 r. (II FSK 1050/11).

—Rafał Sobolewski współpracownik Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Dominika Ramírez-Wołkiewicz radca prawny, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe

Dominika Ramírez-Wołkiewicz radca prawny, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. (biuro w Warszawie)

Komentuje Dominika Ramírez-Wołkiewicz, radca prawny, doradca podatkowy, menedżer w Deloitte Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. (biuro w Warszawie)

Omawiany wyrok dotyczy opodatkowania wartości niepodzielonych zysków spółki akcyjnej w przypadku jej przekształcenia w spółkę komandytowo-akcyjną. Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe.

WSA w Warszawie nie zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym w interpretacji organu podatkowego, że „niepodzielony zysk w spółkach kapitałowych" oznacza zysk, który nie został podzielony między wspólników. Niepodzielonym zyskiem jest bowiem taki zysk, który nie został podzielony między wspólników ani w żaden inny sposób.

Kodeks spółek handlowych dopuszcza w przypadku spółki akcyjnej możliwość podziału zysku w sposób przewidziany statutem, a więc zarówno na rzecz akcjonariuszy, jak i w inny sposób, np. poprzez przekazanie zysku na kapitał zapasowy lub rezerwowy. W art. 348 § 1 k.s.h. wprowadzono ograniczenie wysokości zysku przeznaczonego do podziału między akcjonariuszy.

Mianowicie kwota przezna- czona do podziału między akcjonariuszy nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy. Jednak kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, akcje własne oraz o kwoty, które zgodnie z ustawą lub statutem powinny być przeznaczone z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Skoro przepisy k.s.h. dopuszczają możliwość rozdysponowania zysku na cele związane z działalnością spółki, a nawet zobowiązują do utworzenia kapitału zapasowego i przelewania do niego co najmniej 8 proc. zysku za dany rok obrotowy, zysk przeznaczony na kapitał zapasowy nie może być uważany za zysk niepodzielony w rozumieniu art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy o PIT oraz art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT. Przeciwna interpretacja organu podatkowego, zgodnie z którą przez zysk niepodzielony należy rozumieć zysk niepodzielony między wspólników, prowadzi do rozszerzenia obowiązku podatkowego.

Nie powinno to mieć miejsca ze względu na art. 217 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, który przewiduje nakładanie podatków, określanie podmiotów, przedmiotów opodatkowania i stawek podatkowych wyłącznie w drodze ustawy.