Dla przeciętnego przedsiębiorcy przepisy podatkowe są zazwyczaj gąszczem wątpliwości, nienadających się do samodzielnego rozwikłania. Problemy z ich interpretacją mają też profesjonaliści, księgowi czy doradcy podatkowi, do których podatnicy zwracają się o poradę w konkretnych sprawach. Jeśli chcą uniknąć odpowiedzialności za niewłaściwe stosowanie przepisów (m.in. zwrot podatku, zapłata odsetek), powinni wystąpić do organów skarbowych o wydanie interpretacji podatkowej. Składając wniosek o interpretację podatkową należy dopełnić następujących formalności:
Krok 1.
Zastanów się, czy złożyć interpretację indywidualną czy ogólną
W zależności od celu, jaki chce osiągnąć przedsiębiorca, powinien złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej lub ogólnej. Interpretacje ogólne wydaje minister finansów, a indywidualne – w jego imieniu dyrektorzy pięciu izb skarbowych w: Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu i Warszawie. Właściwość izby ustala się według miejsca zamieszkania podatnika lub jego siedziby.
Interpretacje ogólne są wydawane w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej. Interpretacje indywidualne rozstrzygają natomiast o stosowaniu przepisów w konkretnych sytuacjach przedstawionych przez podatników.
PRZYKŁAD
Pani Elżbieta z Elbląga chce kupić działkę letniskową nad morzem. Nie jest pewna, czy i jakie podatki będzie musiała zapłacić, gdy kupi działkę. Może wystąpić do dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (właściwego według jej miejsca zamieszkania) o wydanie interpretacji podatkowej indywidualnej, przedstawiając swoje stanowisko.
Krok 2.
Sprawdź, czy zdarzenie było już przedmiotem rozstrzygnięć
W celu odpowiedniego przygotowania się do sporządzenia wniosku o wydanie interpretacji ogólnej lub indywidualnej, zalecane jest skorzystanie z baz orzeczeń lub interpretacji podatkowych organów podatkowych lub sądów. Bazy te są powszechnie dostępne m.in. na stronach internetowych: www. orzeczenia.nsa.gov.pl oraz www.sip.mf.gov.pl. Korzystając z tych baz, można sprawdzić, czy sądy bądź organy podatkowe rozstrzygnęły lub też podjęły próbę rozstrzygnięcia zagadnienia czy zdarzenia, które zamierzamy przedstawić we wniosku. Można również zapoznać się z motywami, podstawą faktyczną i prawną tych rozstrzygnięć, gdyż przeważnie są publikowane wraz z obszernymi uzasadnieniami.
PRZYKŁAD
Pan Krzysztof z Biłgoraja zamierza wyrazić zgodę na nieodpłatne umorzenie udziałów w spółce z o.o. W bazie interpretacji podatkowych znalazł rozbieżne stanowiska organów w zakresie obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych dotyczących tego zdarzenia. Pan Krzysztof może wystąpić do ministra finansów o wydanie interpretacji ogólnej, przedstawiając rozbieżne stanowiska organów w tym zakresie.
Wydanie przez organ podatkowy pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jednego podatnika nie sprzeciwia się wydaniu przez ten sam lub inny organ podatkowy pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie drugiego podatnika, mimo że stany faktyczne obydwu spraw są identyczne (dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, interpretacja indywidualna z 15 marca 2010 r., sygn. ITPB3/423-808a/09/MT).
Krok 3.
Złóż wniosek na urzędowym formularzu
Formularz wniosku o wydanie interpretacji ogólnej (ORD-OG) stanowi załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 27 grudnia 2011 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji ogólnej oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (DzU z 2011 r., nr 296, poz. 1756) . Natomiast formularz wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej (ORD-IN) stanowi załącznik do rozporządzenia ministra finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego oraz sposobu uiszczenia opłaty od wniosku (DzU z 2013 r., nr 188).
Uwaga!
Interaktywne formularze: ORD-OG oraz ORD-IN (5) wraz ze wskazówkami, jak je wypełnić, można znaleźć również na stronie internetowej: www.finanse.mf.gov.pl
Krok 4.
Wypełnij dokument zgodnie z wymogami określonymi w przepisach
Ordynacja podatkowa określa, co powinno się znaleźć we wniosku o wydanie interpretacji. W przypadku interpretacji indywidualnej należy w nim przedstawić przede wszystkim:
Krok 5.
Wnieś opłatę jednorazową
Opłata za wydanie interpretacji indywidualnej oraz ogólnej jest taka sama. Wynosi 40 złotych od każdego opisanego we wniosku stanu faktycznego. Natomiast na jej wysokość nie ma wpływu liczba zadanych pytań. W przypadku nieuiszczenia opłaty w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku zostanie skierowane do wnioskodawcy lub jego pełnomocnika wezwanie do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. W przypadku niezastosowania się do wezwania wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. Na postanowienie o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia przysługuje zażalenie.
Ważne! Organ podatkowy ma trzy miesiące na wydanie interpretacji. Limit czasowy nie dotyczy okresów związanych m.in. z uzupełnianiem braków formalnych wniosku.
Autorka jest adwokatem
podstawa prawna: ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 749)