Artykuł 66 ust. 1 pkt 35 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm., dalej: ustawa) wskazuje, że obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Polski. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego tych osób powstaje z dniem powołania na członka rady nadzorczej, a wygasa w dniu zaprzestania pełnienia tej funkcji (art. 73 pkt 17 ustawy).
Osoby powołane do rad nadzorczych zgłasza do ubezpieczenia zdrowotnego podmiot, w którym działa rada (art. 75 ust. 17 ustawy). Podmiot ten, jako płatnik, oblicza, pobiera i odprowadza składkę (art. 85 ust. 16 ustawy). Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne dla tych osób jest kwota przychodu w rozumieniu przepisów o PIT otrzymywanego z tytułu pełnionej funkcji (art. 81 ust. 8 pkt 12 ustawy).
Składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. Składka jest miesięczna i niepodzielna (art. 79 ust. 1 i 2 ustawy). W zeznaniu rocznym członek rady nadzorczej spółki komandytowo-akcyjnej może ją odliczyć od podatku. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może jednak przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Obniżenie to nie dotyczy m.in. składek, których podstawę wymiaru stanowi przychód zwolniony od podatku (art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b i ust. 2 ustawy o PIT). —Krzysztof Rustecki