Spółka prowadzi sprzedaż towarów za pomocą Internetu na terenie kraju. Jaki powinien być moment rozpoznania przychodu w podatku dochodowym?

– pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o CIT, za przychody uznaje się przychód należny, choćby nie został jeszcze faktycznie otrzymany, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT,  datą powstania przychodu jest dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

Dniem uzyskania przychodu będzie zatem albo dzień wydania towaru, albo dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności. Zdarzenie, które wystąpi jako pierwsze, będzie wyznaczało moment powstania przychodu. Zatem przychód będzie powstawał w dacie wystawienia faktury lub uregulowania należności, gdy zdarzenia te nastąpią przed wydaniem towaru. Poniżej przedstawione zostały możliwe przypadki zapłaty i wydania towaru w przypadku sprzedaży przez Internet.

Przelew bankowy po odebraniu przesyłki

Przy sprzedaży wysyłkowej, którą jest sprzedaż przez Internet, trzeba rozważyć, który dzień jest dniem wydania towaru. Zgodnie z art. 544 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Przewoźnikiem nie musi być tylko i wyłącznie Poczta Polska.

W omawianym przypadku sprzedający otrzymuje wynagrodzenie po wydaniu towaru i wystawieniu faktury. Jeżeli sprzedający wystawia fakturęjednocześnie z wysyłką towaru (dzień wystawienia faktury jest tożsamy z dniem wydania towaru), to przychód w CIT powstanie w dacie wystawienia faktury.

Przedpłata

W przypadku dokonywania transakcji z przedpłatą, nabywca, zamawiając towar, płaci przelewem bankowym jeszcze przed jego dostawą. Tylko w sytuacji, kiedy przedpłata jest wpłatą całej (100 proc.) ceny (kwoty brutto, czyli z uwzględnieniem VAT), możemy mówić o uregulowaniu należności. Zatem mając na uwadze art.12 ust. 3a ustawy o CIT, przychód powstanie w dniu uregulowania należności, czyli w dniu otrzymania przez sprzedawcę przedpłaty równej całości należności z tytułu sprzedaży.

Uwaga! Nie można mylić uregulowania należności z zaliczką na poczet dostawy towarów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Zaliczka stanie się przychodem do opodatkowania dopiero w momencie, gdy nastąpi wydanie towaru lub wykonanie usługi. Jednak zaliczkę równą pełnej wartości należności za towar należy uznać za uregulowanie tej należności, powodujące przychód podatkowy. Zatem jeżeli przedpłata dotyczy części ceny towaru (zaliczka), to moment uzyskania przychodu zostanie wskazany przez dzień wydania towaru lub wystawienia faktury. To zdarzenie, które będzie miało miejsce jako pierwsze – wystawienie faktury lub wydanie towaru – będzie momentem uzyskania przychodu. W odniesieniu do wystawienia faktury przed wydaniem towaru, jeśli w praktyce będzie mieć miejsce taka sytuacja, to sprzedający powinien wykazać przychód w dniu wystawienia faktury.

Za zaliczeniem pocztowym

W tym przypadku płatność następuje przy odbiorze towaru. W takim przypadku, zanim nastąpiło uregulowanie należności, towar został wydany, a faktura wystawiona. Przychód powstanie w dniu wydania towaru, jeśli dzień wystawienia faktury nie jest wcześniejszy.            —Joanna Litwińska

Zdaniem autorki

Joanna Litwińska ekspert w ECDDP Spółka z o.o.

Warto wystawić dokument w dniu wydania towaru

Przyjęcie rozwiązania polegającego na wystawieniu faktury w dniu wydania towaru w znacznym stopniu ułatwia określenie momentu uzyskania przychodu w podatku dochodowym - będzie to ten sam dzień. Przy czym należy pamiętać, że wpłata równowartości ceny (tzw. 100 proc. zaliczka) przed wydaniem towaru lub wystawieniem faktury, również powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym. Podsumowując, moment powstania przychodu w podatku dochodowym jest wskazany przez to zdarzenie, które wystąpi jako pierwsze: wydanie towaru, wystawienie faktury bądź uregulowanie należności.