- Czy zamiast dostarczać odzież i obuwie robocze pracownikom firma może pracownikom remontowo-budowlanym wypłacić ekwiwalent za ubrania i buty? – pyta czytelnik.
Tak , ale nie w każdej sytuacji.
Zgodnie z art. 237
7
k.p. pracodawca musi dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, gdy własne ubranie pracownika może zniszczyć się lub znacznie zabrudzić, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp).
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza używanie przez podwładnych, za ich zgodą, własnych ubrań i butów roboczych, spełniających wymagania bhp. Ten przepis nie dotyczy jednak stanowisk, na których wykonuje się prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi (art. 237
7
§ 3 k.p.).
Co się należy
Pracownikowi używającemu własnej odzieży i obuwia roboczego szef musi wypłacić ekwiwalent pieniężny w wysokości uwzględniającej aktualne ich ceny. W myśl art. 237
8
§ 1 k.p. pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na określonych stanowiskach jest niezbędne, oraz przewidywane okresy użytkowania ubrań i butów roboczych. Stanowią one własność pracodawcy.
Zgodnie z art. 237
9
§ 1 k.p. przełożony nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku. Art. 237
11a
§ 1 k.p. zobowiązuje szefa do konsultacji z załogą wszystkich działań związanych z bhp, w tym m.in. przydzielania podwładnym środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.
Jakie podatki...
Przekazaną pracownikowi odzież roboczą jako świadczenie rzeczowe należy zaliczyć do przychodów ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 updof). Będzie on jednak zwolniony z podatku, jeśli spełnione zostaną przesłanki do zastosowania takiej ulgi wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 11 updof. Jako wolne od podatku wymienia on świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bhp, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub regulacji wykonawczych. Ekwiwalent powinien jednak uwzględniać wszystkie koszty poniesione przez pracownika.
...i składki
Wartość odzieży roboczej jest zwolniona z oskładkowania na podstawie § 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm., dalej rozporządzenie składkowe). Z przepisu tego wynika, że podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nie stanowi m.in. wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bhp oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra.
Tego przepisu rozporządzenia składkowego nie stosuje się natomiast do ryczałtu. Wypłacając zatem stałą kwotę, niezależnie od tego, jakie koszty pracownicy faktycznie ponieśli, w zasadzie należy to potraktować jako dodatek do wynagrodzenia.