Czy da się zastosować zwolnienie z podatku dochodowego, gdy beneficjentem środków unijnych z programu „Kapitał ludzki" nie jest podmiot otrzymujący te środki, ale jego pracownicy oraz zleceniobiorcy?

Izba Skarbowa w Poznaniu w wydanej 14 marca 2013 r. interpretacji twierdzi, że w tym wypadku nie można zastosować zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT. Zdaniem izby „przychody podlegają zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli są przychodami beneficjenta lub bezpośredniego wykonawcy", a nie są zwolnione przychody pracowników tychże podmiotów.

Co interesujące, jest to już kolejna interpretacja w tej samej sprawie dla tego samego podatnika. Wydana trzy lata temu interpretacja była podobna w treści, a podatnik zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Sąd w wyroku z 9 listopada 2010 r. (sygn. I SA/Łd 1061/10) uznał, że izba nie uwzględniła istotnego faktu: w umowach o pracę, o dzieło i w zleceniach były zapisy „podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy". Wymóg bezpośredniej realizacji celu takiego programu jest bowiem zapisany w tym właśnie przepisie ustawy o PIT.

Sąd uchylił interpretację, ale poznańska IS wydała nową. Nie przejmując się zaleceniami łódzkiego WSA, stwierdziła, że zwolnienie się nie należy (numer interpretacji: ILPB1/415-276/ 10/13-S/AMN). Zwróciła uwagę, że ustawa wyłącza ze zwolnienia „dochody osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca – bez względu na rodzaj umowy – wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem". Nie wzięła pod uwagę przytaczanych przed WSA argumentów odnoszących się do unijnych przepisów o Europejskim Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego. Prawdopodobnie zatem spór będzie trwał.