Podstawą prawną złożenia CIT-ST -informacji podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych jest art. 28 ustawy o CIT oraz art. 10 ust. 4 ustawy z 13 listopada 2013 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Przepisy te odsyłają do rozporządzenia z 4 grudnia 2007 r. w sprawie rozliczeń dochodów z tytułu udziału jednostek samorządu terytorialnego we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych, określającego wzór informacji CIT-ST. Załącznikiem do CIT-ST jest informacja CIT-ST/A, prezentująca dane adresowane i inne identyfikujące oddziały (zakłady) podatnika.
Uwaga!
CIT-ST składają wyłącznie ci podatnicy, którzy posiadają zakłady (oddziały) położone na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla ich siedziby
Informacja CIT-ST służy bowiem wykonaniu art. 10 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z którym, jeżeli podatnik posiada zakład (oddział) położony na obszarze jednostki samorządu terytorialnego innej niż właściwa dla jego siedziby, to część dochodu z tytułu udziału we wpływach z tego podatku jest przekazywana do budżetu jednostki samorządu terytorialnego, na której obszarze znajduje się ten zakład (oddział), proporcjonalnie do liczby osób zatrudnionych w nim na podstawie umowy o pracę.
Jak ustalić liczbę osób
Podatnik obwiązany jest wskazać liczbę osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, świadczących pracę w poszczególnych zakładach. Składając CIT-ST jako załącznik do zeznania rocznego obowiązany jest przy tym podać liczbę zatrudnionych na ostatni dzień roku podatkowego, za który składane jest zeznanie.
Liczbę osób zatrudnionych w zakładzie ustala się, biorąc pod uwagę miejsce świadczenia pracy wynikające z umowy o pracę.
Mobilni bez znaczenia
Trudności w zakresie prezentacji liczby zatrudnionych na obszarze innych jednostek samorządu terytorialnego pojawiają się, gdy podatnik nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez swoich pracowników.
Problem dotyczy pracowników mobilnych z szerokim określeniem miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę, np. przedstawicieli handlowych. Cenną wskazówką interpretacyjną jest wyrok WSA w Warszawie z 29 czerwca 2011 r. (III SA/Wa 3313/10 ) .
Z orzecznictwa
W wyroku z 29 czerwca 2011 r. (III SA/Wa 3313/10 ) WSA w Warszawie stwierdził, że: „(...) Skoro zatem ustawodawca używa pojęcia "zatrudnienia w zakładzie (oddziale)" to konsekwentnie należy przyjąć, że tym zakładem (oddziałem) powinna być wyodrębniona organizacyjnie część struktury podatnika będącego osobą prawną, w którym może znaleźć zatrudnienie określona liczba pracowników.
W związku z powyższym w pierwszej kolejności należy ustalić, czy na obszarze określonej jednostki samorządu terytorialnego istnieje taki wyodrębniony zakład (oddział) osoby prawnej, a dopiero w następstwie tak poczynionych ustaleń konieczne jest wskazanie liczby zatrudnionych w takim oddziale pracowników. (...)
Takim zakładem (oddziałem) podatnika nie może być wyłącznie miejsce wykonywania pracy, o którym mowa w art. 10 ust. 3 ustawy o dochodach j.s.t., ponieważ trudno jest uznać za część struktury osoby prawnej wyłącznie miejsce wykonywania pracy pracownika (pracowników) tej osoby prawnej określone w umowie o pracę.
Tym bardziej nie do przyjęcia jest założenie, iż zakładem (oddziałem) osoby prawnej może być osoba fizyczna, będąca pracownikiem podatnika. (...)należy uznać, że w sytuacji, gdy spółka nie dysponuje wyodrębnionymi oddziałami i nie jest w stanie określić dokładnego miejsca wykonywania czynności służbowych przez przedstawiciela (koordynatora) w ramach umowy o pracę, nie ma ona obowiązku składania deklaracji CIT-ST.
Należy zaznaczyć, że organ całkowicie pominął specyfikę pracy przedstawicieli (koordynatorów) spółki, których praca sprowadza się najczęściej do pokonywania codziennie bardzo znacznych odległości, wykraczających niejednokrotnie nie tylko poza granicę gminy lub powiatu ale także województwa. W takim przypadku nie jest możliwe dokładne ustalenie miejsca świadczonej pracy.
Co więcej, biorąc pod uwagę powyższe uwagi sądu, nawet dokładne ustalenie miejsca wykonywania pracy na obszarze danej gminy, nie równałoby się z obowiązkiem składania deklaracji CIT-ST w sytuacji, gdy na obszarze tej gminy nie funkcjonowałby zakład (oddział) podatnika, rozumiany jako wyodrębniona organizacyjnie, samodzielna część Spółki. (...)".