- Spółka z o.o. jako pracodawca zawarła z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. Zakaz wiąże pracownika przez 12 miesięcy po ustaniu stosunku pracy. W zamian za wykonanie zobowiązań dotyczących zakazu konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracodawca będzie wypłacał pracownikowi odszkodowanie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia otrzymywanego przez niego przed rozwiązaniem stosunku pracy. Czy takie odszkodowanie będzie dla tego pracownika przychodem podlegającym PIT?

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT).

Użyty w treści art. 12 ust. 1 zwrot „w szczególności" oznacza, że wskazane kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym (obecnie lub w przeszłości) pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym, a zatem nawet wówczas, gdy ten stosunek pracy już ustał.

Odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji wypłacane jest na podstawie umowy zawartej pomiędzy pracodawcą i pracownikiem. Zasady ustalania takiego odszkodowania zawarte są w kodeksie pracy.

Reklama
Reklama

W art. 21 ust. 1 ustawy o PIT zostały wymienione należności wolne od podatku dochodowego. W punkcie 3 lit. d) i g) tego przepisu zostały wymienione otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem m.in. odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji i odszkodowań wynikających z zawartych umów. Wynika z tego, że odszkodowanie wypłacone z tytułu umowy o zakazie konkurencji nie zostało objęte zwolnieniem przedmiotowym z podatku dochodowego.

Odszkodowanie takie należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, gdyż jego wypłata jest uwarunkowana łączącym wcześniej strony stosunkiem pracy. Podlega ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Takie stanowisko zostało także potwierdzone w interpretacjach Izby Skarbowej w Katowicach z 20 października 2011 r. (IBPBII/1/415- 726/11/BJ) i z 18 marca 2011 r. (IBPBII/1/ 415-993/10/MK).