Projektowana dodatkowa opłata ostrożnościowa ma służyć stabilizacji sektora bankowego. Będzie uiszczana niezależnie od dzisiejszej opłaty na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Banki nie będą mogły zaliczyć jej do kosztów na potrzeby podatku dochodowego.

Nową daninę proponuje Ministerstwo Finansów w projekcie nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Wyjaśnia w uzasadnieniu, że będzie ona źródłem „dodatkowych środków na finansowanie ewentualnych przyszłych działań mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego". Zauważono też, że podobne opłaty na rzecz systemów gwarancyjnych ustanawiają także inne kraje europejskie. Pojawiły się m.in. w Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji i na Węgrzech.

Te opłaty ma ustalać Rada BFG w wysokości nieprzekraczającej 0,2 proc. podstawy obliczania istniejącej dziś opłaty rocznej na rzecz Funduszu (jest to 12,5-krotność sumy wymogów kapitałowych z tytułu poszczególnych rodzajów ryzyka oraz wymogów kapitałowych z tytułu przekroczenia limitów i naruszenia innych norm określonych w prawie bankowym).

Banki mogą przerzucić na klientów koszty opłaty ostrożnościowej

Nowa opłata może być dla banków dotkliwa, gdyż nie będą mogły zaliczyć jej do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych. Propozycja stosownej zmiany ustawy o CIT również znalazła się w projekcie.

Wpływy z opłaty ostrożnościowej mają zasilać specjalny fundusz stabilizacyjny. Gromadzone na nim środki będą używane do działań ratujących zagrożone finansowo banki, np. zakupu ich akcji, obligacji lub bankowych papierów wartościowych.

Nowa danina nie budzi entuzjazmu. Pytani przez „Rz" przedstawiciele Związku Banków Polskich i kilku banków nie chcieli skomentować propozycji MF. Bardziej otwarcie ocenia projekt Rafał Antczak, ekonomista z firmy doradczej Deloitte.

– Polski system bankowy jest w dość dobrej kondycji i nie wymagał dotychczas wspomagania pieniędzmi podatników. Dlatego nie bardzo widzę potrzebę wprowadzenia  dodatkowych opłat, zwłaszcza że banki przerzucą ich koszty na swoich klientów – przewiduje Antczak.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od dnia ogłoszenia. Może to oznaczać, że banki będą musiały wnieść opłatę ostrożnościową jeszcze w tym roku. Jeden z przepisów przejściowych mówi bowiem o konieczności jej uiszczenia w roku wejścia w życie ustawy.

etap legislacyjny konsultacje międzyresortowe