Tak stwierdziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 26 czerwca 2012 r. (IPTPP2/ 443-291/12-5/KW).
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie handlu samochodami używanymi oraz świadczenia usług transportowych. Posiada ważny numer VAT UE właściwy dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Podatnik kupuje samochody używane z innych państw członkowskich. Transakcje te traktowane są przez niego jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (WNT) i rozliczane zgodnie z ogólnymi zasadami wyrażonymi w art. 20 ust. 5 i ust. 6 ustawy o VAT.
Gdy podatnik nie jest w stanie znaleźć nabywcy dla kupionych przez siebie pojazdów, może je przekwalifikować z towarów handlowych na środki trwałe i przeznaczyć na cele związane ze świadczeniem usług transportowych. Po stronie podatnika pojawiły się wątpliwości odnośnie do prawidłowego rozliczenia VAT. Jego zdaniem VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów powinien zostać wykazany jako należny w polu 34 deklaracji VAT-7 oraz jako naliczony w polu 52 tej deklaracji.
Przekwalifikowanie pojazdów z towarów handlowych na środki trwałe podatnik zamierzał udokumentować fakturą VAT wystawioną na swoją rzecz, w związku z czym podatek należny zostałby wykazany w polu 30 deklaracji VAT, a podatek naliczony w polu 50 deklaracji.
Minister finansów w wydanej interpretacji nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika wskazując jednocześnie, że zmiana przeznaczenia pojazdów spowoduje konieczność skorygowania uprzednio złożonej deklaracji VAT-7 oraz zapłaty podatku w należnej wysokości.
Krzysztof Ugolik konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Komentuje Krzysztof Ugolik, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Przepisy ustawy o VAT przewidują dwie metody rozliczania VAT związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów – zależnie od tego czy nabywane pojazdy będą rejestrowane (lub przy braku obowiązku rejestracji, używane) na terenie Polski, czy też nie.
Gdy pojazdy są traktowane przez nabywcę jako towary handlowe (a więc nie będą rejestrowane przez tego nabywcę na terytorium kraju) rozliczenie VAT następuje zgodnie z ogólnymi zasadami rozliczania transakcji WNT: obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 20 ust. 5 i 6 ustawy o VAT, przy czym, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c tej ustawy, nabywca ma prawo do odliczenia podatku należnego wynikającego z takiej transakcji.
Warto tutaj zauważyć, że gdy odsprzedaż pojazdów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika, nie znajdą zastosowania ograniczenia w wysokości kwoty podatku naliczonego podlegającego odliczeniu (60 proc., nie więcej niż 6 000 zł w przypadku pojazdów osobowych). Konsekwentnie, wewnątrzwspólnotowe nabycie pojazdów traktowanych jako towary jest neutralne podatkowo dla ich nabywcy – wykazany w polu 34 deklaracji VAT-7 podatek należny równoważony jest analogiczną kwotą podatku naliczonego wykazaną w polu 50 deklaracji VAT-7.
Sposób rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów ulega zasadniczej zmianie, gdy pojazdy te będą rejestrowane na terytorium kraju. Zgodnie bowiem z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, gdy nabyty wewnątrzwspólnotowo pojazd ma zostać zarejestrowany przez nabywcę, musi on obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten jest niezależny od innych nakładanych ustawą obowiązków ewidencyjnych, w tym składania deklaracji podatkowych zgodnie z art. 99 ustawy o VAT.
W takiej sytuacji podatnik będzie musiał zapłacić VAT należny w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego niezależnie od tego, czy podatnikowi będzie przysługiwało prawo od odliczenia VAT naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c ustawy. Dodatkowo podatnik powinien złożyć informację VAT-23, na podstawie której naczelnik urzędu skarbowego będzie mógł wydać zaświadczenie VAT-25 niezbędne przy rejestracji pojazdu w wydziale komunikacji. W deklaracji VAT-7 przewidziano pole 44, w którym należy wykazać kwotę podatku należnego podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego w terminie 14 dni w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem pojazdów przeznaczonych do rejestracji na terenie kraju.
Zaproponowany przez podatnika sposób rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów przekwalifikowanych z towarów handlowych na środki trwałe nie może zostać uznany za zgodny z obowiązującymi przepisami. Zmiana przeznaczenia pojazdów spowoduje również zmianę przepisu, na podstawie którego podatnik ma obowiązek rozliczyć i zapłacić należny podatek.
Konsekwencją takiej zmiany będzie konieczność korekty deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym pierwotnie dokonano rozliczenia transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia pojazdów wraz z koniecznością zapłaty ewentualnych odsetek za zwłokę.