- W maju 2012 r. spółka z o.o. zawarła okazjonalną transakcję dotyczącą sprzedaży nieruchomości. Dzięki temu uzyskała dochód, od którego może odliczyć część straty za ubiegły rok. Niestety, wiele wskazuje, że również za 2012 r. spółka poniesie stratę. Czy może za maj odliczyć część straty za ubiegły rok i dzięki temu nie zapłacić zaliczki na CIT za ten miesiąc? Jeżeli tak, to czy gdy spółka nie uzyska dochodu za 2012 r. i w związku z tym nie odliczy straty w zeznaniu rocznym, będzie musiała zapłacić odsetki od tej niezapłaconej za maj zaliczki?

– pyta czytelnik

Dochodem jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli natomiast koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, to różnica jest stratą.

O wysokość poniesionej w roku podatkowym straty można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Wynika tak z art. 7 ust. 2 i 5 ustawy o CIT.

W dowolnym momencie i wysokości

Przypisy te nie wskazują, w jaki sposób podatnik powinien odliczać te straty w trakcie roku podatkowego, pozostawiając mu w tym względzie pewną swobodę. Straty nie muszą być odliczane od dochodu w równych częściach narastająco przy każdej miesięcznej zaliczce. A zatem podatnik może stratę odliczać w którymkolwiek miesiącu, jeżeli osiągnie w nim dochód.

Nie obowiązują go żadne limity w rodzaju 1/12 straty za każdy miesiąc, poza ograniczeniem możliwości odliczenia kwoty wyższej niż 50 proc. straty za dany rok podatkowy. Firma ma więc prawo w jednym miesiącu odliczyć całą przysługującą jej do odliczenia stratę za poprzednie lata podatkowe (tj. uwzględniając 50-procentowy limit ich odliczenia).

W związku z tym spółka może odliczyć nawet 50 proc. straty z poprzedniego roku za maj, tj. za miesiąc, w którym uzyskała dochód z korzystnej dla niej transakcji.

Nie będzie utraty prawa...

Jeśli spółka osiągnie stratę za 2012 r., to po prostu nie wykaże tego odliczenia w zeznaniu rocznym i zachowa prawo do potrącenia straty w następnych latach (musi być jedynie zachowany pięcioletni okres tego odliczania). Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 14 maja 2012 r. (IPTPB3/423-83/12-2/PM.

Czytamy w niej, że "można dokonać odliczenia poniesionej w poprzednich latach straty już w trakcie roku podatkowego, przy obliczaniu zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych, począwszy od dowolnego miesiąca roku podatkowego.

Natomiast w przypadku, gdy spółka dokona odliczenia straty z lat ubiegłych w trakcie roku podatkowego, za który w zeznaniu rocznym wykaże stratę i w związku z czym nie będzie mogła skorzystać z odliczenia, to nie straci prawa do odliczenia straty z lat ubiegłych, którą „zaliczkowo” odliczyła. Strata ta, jako że ostatecznie nie została uwzględniona w zeznaniu rocznym, będzie mogła być odliczona w kolejnych latach podatkowych".

...i odsetek od zaliczki

Jeśli w związku z odliczeniem w maju 2012 r. straty za 2011 r. spółka nie zapłaci zaliczki na CIT za ten miesiąc, a za cały 2012 r. poniesie stratę i w konsekwencji nie odliczy straty za 2011 r., to i tak nie będzie musiała płacić odsetek od niezapłaconej zaliczki za maj.

Skorzystała bowiem z przysługującego jej prawa do odliczenia straty w tym miesiącu. Nie ma znaczenia, że za cały rok z uwagi na poniesioną w nim stratę nie wykaże tego odliczenia.