Zatem decydująca jest klasyfikacja statystyczna sprzedawanego towaru. Potwierdzają to interpretacje organów podatkowych.
Przykładem jest pismo Izby Skarbowej w Łodzi z 19 grudnia 2011 r. (IPTPP2/443-567/11-4/PM), odpowiadające na pytanie firmy zajmującej się obrotem złomem. Zakupiła ona wagony kolejowe od PKP jako złom stalowy (bez VAT zgodnie z mechanizmem odwrotnego obciążenia). Cysterny z wagonów kolejowych zostały zdemontowane i zezłomowane, natomiast na podwozia z tych wagonów znaleziono kupca. Mają być one wykorzystane u klienta jako części zamienne do wózków. Zdaniem wnioskodawcy ich sprzedaż to normalna dostawa towarów, sklasyfikowanych w PKWiU z 2008 r. pod symbolem 30.20.40 (części lokomotyw kolejowych i taboru szynowego, wyposażenie i jego części, mechaniczne urządzenia sygnalizacyjne bezpieczeństwa i sterowania ruchem), która powinna być opodatkowana 23-proc. VAT bez mechanizmu odwrotnego obciążenia. Jeżeli bowiem towar ma wartość handlową i wraca na rynek, jest to dostawa opodatkowana według odpowiedniej stawki VAT. Izba zgodziła się z tym stanowiskiem. Stwierdziła, że „w związku z faktem, że podana przez zainteresowanego klasyfikacja statystyczna przedmiotowych towarów - podwozi kolejowych - nie mieści się wśród klasyfikacji statystycznej towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o podatku od towarów i usług, to tym samym stosowanie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy, nie znajduje podstaw prawnych".
Podobne wnioski wynikają z pisma Izby Skarbowej w Warszawie z 8 grudnia 2011 r. (IPP-P3/443-1241/11-2/KT). Dotyczyło ono sprzedaży złomu złota (złomu metali szlachetnych), sklasyfikowanego w grupowaniu PKWiU 38.32.21 – surowce wtórne z metali szlachetnych. Izba potwierdziła, że ze względu na symbol PKWiU sprzedawca zobowiązany jest rozliczyć tę transakcję na zasadach ogólnych – wystawiając fakturę VAT ze stawką i kwotą podatku.
Identyczne stanowisko zajęły Izba Skarbowa w Poznaniu w piśmie z 19 października 2011 r. (ILPP1/443-991/11-4/BD) dotyczącym sprzedaży wraków pojazdów przeznaczonych do złomowania sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 38.11.49, (wraki przeznaczone do złomowania inne niż statki i pozostałe konstrukcje pływające), a także Izba Skarbowa w Łodzi w piśmie z 11 października 2011 r. (IPTP-P2/443-323/11-4/IR) dotyczącym odlewów przemysłowych (stopów miedzi w gąskach o symbolu PKWIU 24.44.), do których surowce pozyskano ze złomu zakupionego i rozliczonego na zasadzie odwrotnego obciążenia.
Organy podatkowe podkreślają przy tym, że obowiązek właściwej klasyfikacji sprzedawanych towarów spoczywa na sprzedawcy. Organ wydający interpretację nie jest władny do oceny, czy klasyfikacja dokonana przez zainteresowanego jest poprawna. Odpowiedzi udziela przy założeniu, że grupowanie wskazane przez wnioskodawcę jest prawidłowe.