Jeżeli brak chęci i motywu obdarowania, to takie działania marketingowe są nieodpłatnym przekazaniem towarów i usług, a nie darowizną. Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na ten cel.
Tak orzekł WSA w Poznaniu 9 lutego 2012 r. (I SA/Po 877/11).
Spółka złożyła wniosek o wydanie interpretacji, w którym wskazała, że zamierza przeprowadzić przedsięwzięcie polegające na budowie placów zabaw dla dzieci. Celem akcji jest uzyskanie pozytywnego wizerunku firmy, co ma wpłynąć na zwiększenie obrotu. Obiekty miałyby powstać na terenach udostępnionych przez zarządy spółdzielni mieszkaniowych albo władze samorządowe.
Projektowi ma towarzyszyć szeroka akcja reklamowa, a na obiektach, zbudowanych przez zewnętrzną firmę, ma się znajdować logo spółki. Place mają być następnie przekazane właścicielowi terenu. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy wydatki ponoszone w związku z realizacją projektu społecznego (a w szczególności na nabycie kompleksowej usługi realizacji od wykonawcy) będą jej kosztem uzyskania przychodów. Jej zdaniem całość wydatków będzie można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodów.
Organ podatkowy nie zgodził się ze spółką w części dotyczącej wydatków związanych z wyposażeniem placów zabaw. Uznał za prawidłowe jej stanowisko w części dotyczącej wydatków na reklamę. W ocenie organu dojdzie tu do obdarowania, a więc zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o CIT. Spółka nie zgodziła z taką interpretacją, bo w jej ocenie brak jest w tym wypadku chęci i motywu obdarowania, a celem jest jedynie marketing.
WSA uchylił interpretację. Uznał, że projekt jest przedsięwzięciem marketingowym, a więc spółka może wykazać koszt na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
—Klaudia Kurzawińska współpracowniczka Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte
Komentuje Jan Godyń, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Katowicach)
Darowizna, zdefiniowana w art. 888 i następne kodeksu cywilnego, jest bezpłatnym świadczeniem przez darczyńcę na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Istotą darowizny jest zatem przekazanie określonego składnika majątku pod tytułem darmym, bez świadczenia ekwiwalentnego od drugiej strony.
Co do zasady, nieodpłatne przekazanie placu zabaw może być tak zakwalifikowane z uwagi na to, że przekazujący nie oczekuje zapłaty od podmiotu, na rzecz którego przekazuje plac zabaw. Kwalifikację prawnopodatkową zdarzenia zmienia jednak analiza celu tego przekazania. Intencją spółki nie było bowiem uszczuplenie swojego majątku na rzecz innego podmiotu jak w przypadku klasycznych darowizn, lecz rozpowszechnienie nazwy spółki przy jednoczesnym wykreowaniu pozytywnego wizerunku.
Służyć temu ma przede wszystkim publiczny charakter przekazań – naturalna jest bowiem jawność informacji o zbudowanych placach zabaw. Co więcej, na poszczególnych obiektach wchodzących w skład placów zabaw będą się znajdować elementy reklamowe opatrzone logo spółki. W konsekwencji należy uznać, że przekazanie placów zabaw będzie wykorzystane przez podatnika do upowszechnienia swojej nazwy i wykreowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa jako zaangażowanego w życie lokalnej społeczności.
Celem działania spółki było zatem uzyskanie przychodów z przyszłej sprzedaży, a nieodpłatne przekazania miały charakter marketingowy, co zresztą spółka podkreślała we wniosku o wydanie interpretacji.WSA słusznie uchylił interpretację, wskazując na konieczność analizowania przekazań w szerszym kontekście działań spółki, zwłaszcza mając na uwadze jej zamiary i oczekiwane korzyści.
Nieodpłatne przekazania o charakterze marketingowym są praktyką dość powszechną w obrocie gospodarczym, służącą najczęściej do wykreowania odpowiedniego wizerunku firm i wytworzenia u potencjalnych klientów pozytywnych skojarzeń pomiędzy nazwą lub produktami spółki a przedmiotem lub beneficjentem przekazania.
Tak właśnie było w analizowanym przypadku, gdzie przekazujące place zabaw przedsiębiorstwo miało możliwości upublicznienia informacji o ich przekazaniu na rzecz zarządców terenów mieszkaniowych w celu udostępnienia ich mieszkańcom. Rezultatem tej akcji marketingowej było niewątpliwie upowszechnienie pozytywnego wizerunku, co jest działaniem ukierunkowanym na osiąganie przychodów w przyszłości.