Możliwość takiego przekształcenia została wprowadzona przez tzw. pierwszą

ustawę deregulacyjną (DzU z 2011 nr 106, poz. 622)

. Na jej mocy do

kodeksu spółek handlowych

dodano: art. 584

1

– 584

13.

To nie likwidacja

Przy takim przekształceniu pojawia się jednak pytanie, kto powinien wystawić PIT-11. Problem występuje, gdy do przekształcenie dochodzi w trakcie roku np. od 1 października. Czy wtedy pracownicy powinni otrzymać po dwa formularze PIT-11: pierwszy wystawiony przez osobę fizyczną, drugi przez spółkę, czy wystarczy ten drugi.

Sytuacją taką zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 17 listopada 2011 r. (IPPB2/415-684/11-4/AK). Potwierdziła ona, że spółka będzie miała obowiązek sporządzenia deklaracji PIT-1 1 za okres zarówno przed i po przekształceniu. Wystarczy więc  jeden PIT-11. To dlatego, że na mocy kodeksu spółek handlowych przysługują jej wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Oznacza to, że z chwilą przekształcenia pracownicy zatrudnieni w ramach zakładu pracy przedsiębiorcy przekształcanego stają się pracownikami pozostającymi stroną stosunku pracy ze spółką. W konsekwencji spoczywać na niej będą prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego wynikające ze stosunku pracy.

W dniu poprzedzającym przekształcenie nie nastąpi więc rozwiązanie stosunków pracy z pracownikami zakładu pracy przedsiębiorcy przekształcanego (co skutkowałoby koniecznością wystawienia PIT-11). Jest to bowiem odmienna sytuacja od zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez pracodawcę powiązanej z likwidacją zakładu pracy i rozwiązaniem stosunków pracy.

Przejście zakładu pracy

Tak samo wygląda sytuacja, gdy zastosowanie znajdzie art. 23

1

kodeksu pracy

. Zgodnie z nim, w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Wtedy również każdy pracownik dostaje tylko jeden formularz PIT-11. Potwierdza to m.in.

interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 8 lipca 2011 r. (ILP-B1/415-599/11-3/AGr)

.

Czytamy w niej, że „obowiązki płatnika nałożone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w tym obowiązek sporządzenia stosownych informacji i obowiązek poboru przez płatników zaliczek na podatek dochodowy, nie ustają lecz przechodzą na nowego płatnika, który przejmując pracowników przejmuje także obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wszelkie inne obowiązki z tym związane.

Powyższe okoliczności powodują, iż przejmujący pracowników pracodawca winien kontynuować obowiązki płatnika nałożone przepisami art. 32, 38 i 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, po zakończeniu roku podatkowego przejmujący pracodawca, winien przekazać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego deklarację roczną o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-4R obejmującą dane za cały rok podatkowy oraz winien przekazać podatnikowi oraz odpowiednim urzędom skarbowym informacje o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT-11 obejmujące dane za cały rok podatkowy.”

Sukcesja uniwersalna

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych przedsiębiorca przekształcany staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie właściwy organ ewidencyjny z urzędu wykreśla przedsiębiorcę przekształcanego z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane przedsiębiorcy przed jego przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej.

Przepisu nie stosuje się do ulg podatkowych przewidzianych w przepisach prawa podatkowego.Do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące powstania spółki przekształconej.