- Świadczę roboty budowlane, polegające na wykonywaniu pokryć i konstrukcji dachowych. Są one opodatkowane 5,5-proc. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niedawno wykonałem usługę spawania konstrukcji dachowej w domu w Niemczech. Zamawiającego obciążyłem fakturą (bez VAT) w euro i zapłatę również otrzymałem w tej walucie. W związku z zapłatą wystąpiły ujemne różnice kursowe (kurs z dnia zapłaty był niższy niż w momencie wystawienia faktury). W jakiej wysokości powinienem wykazać przychód?
Czy ujemne różnice kursowe są kosztem?
Nie.
Bierze się je jednak pod uwagę przy obliczeniu podatku, odpowiednio zmniejszając przychód.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, oblicza podatek według właściwej stawki procentowej. Podstawą opodatkowania jest przychód. Specyfiką tej formy opodatkowania jest to, że od uzyskanego przychodu nie odlicza się poniesionych kosztów.
Wobec tego u czytelnika zrodziła się uzasadniona wątpliwość co do rozliczenia ujemnej różnicy kursowej związanej z uzyskanym przychodem ze sprzedaży roboty budowlanej. Skoro bowiem podstawę opodatkowania stanowi przychód, bez pomniejszania o koszty jego uzyskania, to czy ryczałtowiec powinien rozliczać tylko dodatnie różnice kursowe?
Problem ten rozstrzyga art. 6 ust. 1c ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.). Zgodnie z nim do przychodów opodatkowanych ryczałtem z tytułu różnic kursowych stosuje się odpowiednio art. 24c ustawy o PIT, z tym że ujemne różnice kursowe, o których mowa w art. 24c ustawy o PIT, zmniejszają przychody uzyskane w roku podatkowym, w którym powstały te różnice.
Oznacza to, że dodatnie różnice kursowe zwiększają przychód ryczałtowca, a ujemne go obniżają. Zarówno do dodatnich różnic kursowych wpisanych do ewidencji przychodów, jak i ujemnych różnic kursowych wpisanych do tej ewidencji ze znakiem minus należy zastosować tę samą stawkę podatku, która jest właściwa dla usługi, której te różnice kursowe dotyczą. Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 września 2009 r. (IBPBI/1/415-534/09/KB) oraz odpowiedź Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lipca 2010 r. (IPPB1/415-410/10-5/RS).
Trzeba mieć na uwadze, że podatnik rozliczający podatek dochodowy w formie ryczałtu nie rozlicza w ten sposób wszystkich różnic kursowych związanych z zagranicznymi transakcjami zawartymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ma on obowiązek podatkowego rozliczenia tylko tych różnic kursowych (dodatnich lub ujemnych), które są związane z uzyskanym przychodem. Jeżeli natomiast dodatnie bądź ujemne różnice kursowe są związane z wydatkiem, to nie wpływają na wysokość przychodu podlegającego opodatkowaniu.
—Aneta Szwęch