Zarówno organy podatkowe, jak i sądy twierdzą, że osoby biorące udział w spotkaniu organizowanym przez pracodawcę uzyskują przychód podlegający opodatkowaniu. Prawidłowość tego poglądu potwierdziły dwie uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie abonamentów medycznych – pierwsza z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10) i druga podjęta przez Izbę Finansową w pełnym składzie 24 października 2011 r. (sygn. II FPS 7/10). To samo stanowisko odnosi się również do innych nieodpłatnych świadczeń, w tym imprez integracyjnych.

O ile wcześniej NSA twierdził w niektórych wyrokach, np. z 11 stycznia 2011 r. (sygn. II FSK 1531/09), że pracownik nie płaci podatku, jeśli nie można przypisać mu konkretnego przychodu, o tyle teraz trudno obronić taki pogląd. W najnowszym wyroku z 17 stycznia (sygn. II FSK 2740/11) NSA nie tylko uznał, że firmowe spotkania są opodatkowane, ale stwierdził też, że są sposoby, by obliczyć wartość tego świadczenia.

Taki sposób podaje też Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 49. Firma powinna podzielić łączną kwotę wydatków na zorganizowanie imprezy przez liczbę zaproszonych osób. Tak ustaloną cenę jednostkową przypisać tylko tym, którzy faktycznie uczestniczyli w danym spotkaniu. Co ważne, resort stwierdził, że nie można mówić o powstaniu przychodu w sytuacji, w której pracownik nie wziął udziału w imprezie. Jest to o tyle istotne, że wcześniej zdarzały się interpretacje organów podatkowych, że pracownik ma przychód, nawet jeśli otrzymał zaproszenie, ale nie brał udziału w imprezie.

Niestety, w tej sytuacji pracodawcy nie mają już argumentów, które pozwoliłyby im nie odprowadzać zaliczki od wartości świadczenia. Tego typu postępowanie naraża ich na spór z fiskusem.

Kłopotów nastręczają też wszelkiego rodzaju wyjazdy i konferencje szkoleniowe połączone z częścią integracyjną. Można uniknąć PIT, jeśli dobrze udokumentuje się cel takiego wyjazdu, np. szkolenie dla przedstawicieli handlowych w zakresie sprzedaży nowych produktów, oraz czas jego trwania i przebieg. Organ podatkowy może jednak zapytać, dlaczego odbywa się ono w hotelu, jeżeli warunki logistyczne pozwalają zorganizować takie szkolenie w siedzibie firmy.

—oprac. mpa

Autor jest ekspertem w firmie doradczej KPMG