– Mam dostać z firmy dopłatę do obozu zimowego, na którym będą moje dzieci. Czy ten bonus zostanie opodatkowany? – pyta czytelnik „Rz".
Nie, jeśli zostaną spełnione warunki z art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT. Przepis ten jako zwolnione z podatku wymienia dopłaty do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych. Zwolnione są też dopłaty do przejazdów związanych z wypoczynkiem i pobytem na leczeniu.
Kto jest organizatorem
Przede wszystkim więc obóz musi być zorganizowany przez uprawniony podmiot, np. biuro turystyczne. Wyjazdy dla dzieci mogą też urządzać szkoły, kościoły, stowarzyszenia, organizacje charytatywne, fundacje, których działalnością statutową jest organizowanie wypoczynku. Fiskus nie zgodzi się jednak na zwolnienie z podatku dopłat do wyjazdów organizowanych na własną rękę przez pracowników.
Warto zwrócić uwagę, że art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT mówi o dopłatach do wczasów, kolonii, obozów i zimowisk. Ale prawo do ulgi mamy także wtedy, kiedy dofinansowane wakacje noszą inną nazwę, np. warsztaty albo rajd. Decydująca jest bowiem forma wypoczynku, a nie nazwa.
Dopłata może być w całości zwolniona z podatku, jeśli wyjazd jest sfinansowany z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra.
Jak czytamy w interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB4/415-46/09-4/MO), „odrębne przepisy to w szczególności akty wykonawcze wydawane przez branżowych ministrów dotyczące funkcjonariuszy różnych służb mundurowych".
Jeśli dopłata jest sfinansowana z innych źródeł, np. środków obrotowych, zwolnione jest tylko 760 zł rocznie.
Osiemnastka na feriach
Ulga przysługuje tylko wówczas, gdy dziecko, które dostaje dofinansowanie, nie ma 18 lat. Co zrobić, jeśli pociecha świętuje osiemnastkę podczas zimowiska? Jak czytamy w interpretacji Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie (nr 1471/DPF/415/67/2007/PP), jeżeli ukończenie 18. roku życia nastąpiło w trakcie trwania turnusu, zasadne będzie „proporcjonalne podzielenie dopłaty na część objętą zwolnieniem podatkowym (okres do dnia ukończenia 18 lat) i opodatkowaną".
Dofinansowanie z funduszu socjalnego jest zwolnione w całości z daniny
Wakacje trzeba udokumentować fakturą (rachunkiem) wystawioną przez organizatora. Przyda się też dowód wpłaty potwierdzający wydatek (przelew bankowy lub przekaz pocztowy). Z dokumentów powinno wynikać, kto jest organizatorem wypoczynku, kto korzystał z usługi i jaką ona miała formę.
Rodzice bez zwolnienia
Co zrobić, jeśli pracodawca zafundował wakacje całej rodzinie? Trzeba policzyć, jaka część wydatku jest przeznaczona na
wypoczynek dziecka. Może ona być zwolniona z daniny. Opodatkowana zaś zostanie dopłata do wyjazdu pracownika (i jego małżonka).
Warto przy tym pamiętać o art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, który mówi, że zwolnione z podatku są otrzymane w związku z finansowaniem działalności socjalnej pracodawcy rzeczowe i pieniężne świadczenia sfinansowane w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Limit zwolnienia to 380 zł rocznie. Dopłata dla pracownika może więc być nieopodatkowana na podstawie tego przepisu.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl
więcej w serwisie:
»