- W zeszłym roku wybrałem opodatkowanie działalności gospodarczej w formie liniowej (19-proc. stawka). Obecnie chciałbym wrócić do zasad ogólnych. Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania, tj. czy mogę na 2012 r. wrócić do zasad ogólnych, które prawdopodobnie będą dla mnie w tym roku korzystniejsze?
Opodatkowanie według stawki liniowej 19 proc. pozbawia możliwości obniżenia podatku o kwotę zmniejszającą (556 zł 02 gr), a także np. wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Nie dla każdego podatnika może być ono zatem korzystne, zwłaszcza że przy opodatkowaniu dochodu na zasadach ogólnych stawka podatku w pierwszym progu skali podatkowej jest niższa – do kwoty 85 528 zł dochodu, wynosi tylko 18 proc.
Na podstawie art. 9a ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c (według liniowej 19-proc. stawki). Muszą jedynie powiadomić o tym – w formie pisemnej – naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli rozpoczynają prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
Zgodnie z art. 9a ust. 4 tej ustawy wybór sposobu opodatkowania dokonany w tym oświadczeniu dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek bądź oświadczenie o zastosowaniu form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
A zatem aby zrezygnować z liniowego opodatkowania na 2012 rok, czytelnik do 20 stycznia 2012 r., musi zawiadomić pisemnie naczelnika swojego urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.
Przepisy nie ograniczają częstotliwości zmian sposobu opodatkowania, z tym że zmiany takie nie mogą być dokonywane w trakcie roku podatkowego, a wybrany sposób rozliczenia podatku dotyczy całego roku. Można zatem nawet na każdy rok zmieniać sposób opodatkowania z liniowego na zasady ogólne i na odwrót, kierując się przewidywanymi dochodami w przyszłym roku lub korzyściami podatkowymi (wspólne rozliczenie z małżonkiem, rozliczenie na zasadach przewidzianych dla samotnych rodziców).
Jeżeli chodzi o zmianę opodatkowania z zasad ogólnych na liniowe, to trzeba mieć na uwadze, że gdy podatnik, który wybrał ten sposób opodatkowania, uzyska (w ramach indywidualnej działalności czy też spółki) przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy,to utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie liniowej.
Dotyczy to jednak tylko usług odpowiadających czynnościom, które on lub co najmniej jeden ze wspólników spółki wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Podatnik będzie w takim wypadku zobowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczanych przy zastosowaniu skali podatkowej. Ponadto zapłaci odsetki za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.