Definicje utworu i artystycznego wykonania są szerokie, mimo to większość Świętych Mikołajów napędzających obroty firm handlowych nie zostanie uznana za artystów.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 51, poz. 307) twórcom i artystom wykonawcom przysługują zryczałtowane, podwyższone koszty uzyskania przychodu z tytułu korzystania z praw autorskich lub pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów oraz przenoszenia tych praw. Koszty te wynoszą, zamiast standardowych 20 proc., 50 proc. uzyskanego przychodu. Przepisy, do których odwołuje się ustawa o PIT, są zawarte w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 90, poz. 631). Zgodnie z nią przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Ochronie jako prawo pokrewne podlega też każde artystyczne wykonanie utworu lub dzieła sztuki ludowej. Ustawa daje jedynie przykładowe wyliczenie artystycznych wykonań, którymi są w szczególności działania aktorów, recytatorów, dyrygentów, instrumentalistów, wokalistów, tancerzy i mimów oraz innych osób w sposób twórczy przyczyniających się do powstania wykonania.

Czy takie koszty przysługują osobie wcielającej się w rolę Świętego Mikołaja?

- Nie można mówić, że samo przebranie się w czerwony strój i udawanie Mikołaja czynią artystą - mówi Michał Dec, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP. - W odniesieniu do umów o dzieło i zleceń zasadą są 20-proc. koszty uzyskania przychodu, a podwyższony ryczałt trzeba uznać za sytuację wyjątkową. Nie mamy z nią do czynienia w odniesieniu do honorarium osoby zatrudnionej przez supermarket do promocji - wyjaśnia.

Podobnego zdania jest Beata Kądziołka, kierownik sekcji umów-zleceń i rozliczeń agencji pracy tymczasowej Work Service SA.

- Aby uwzględnić 50-proc. koszty, osoba musiałaby wykonywać przygotowane przez siebie przedstawienie lub w unikalny sposób wykonać cudzy utwór. Samo amatorskie wcielenie się w Świętego Mikołaja to za mało - ocenia.

Zlecenia o jednostkowej wartości do 200 zł są opodatkowane zryczałtowanym 18-proc. PIT. Daninę pobiera i odprowadza zleceniodawca, a podatnik nie rozlicza ich w zeznaniu rocznym. Nie wykazuje się kosztów uzyskania przychodu.

Zobacz więcej:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

Dochody pracownika i zleceniobiorcy

»

Umowa zlecenia i umowa o dzieło

»

Ryczałt od drobnych zleceń