Wymiana opon letnich na zimowe to jeden z najbardziej typowych sezonowych wydatków firm, który dodatkowo daje korzyści podatkowe.

Jak wyjaśnia Michał Grzywacz, radca prawny i doradca podatkowy z Kancelarii Radców Prawnych Grzywacz – Zawada, nie budzi wątpliwości, że wydatki na zakup opon zimowych czy ich sezonową wymianę są kosztem uzyskania przychodu firmy. Wpływają one na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy zimą i nie powodują uzyskania przez auto nowych funkcji użytkowych.

Bieżąca eksploatacja

Dlatego taki wydatek nie jest ulepszeniem, lecz kosztem bieżącej eksploatacji. Dotyczy to także prywatnych samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności.

– W tym wypadku jednak wydatki na zakup i wymianę ogumienia są rozliczane w granicach limitu wynikającego z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu – zastrzega Grzywacz.

Inaczej wygląda ujęcie w kosztach wydatku na nowe opony, gdy nabywa się je wraz z samochodem. Wtedy zakup opon traktujemy jako koszt poniesiony przed przyjęciem środka trwałego do użytkowania, związany z jego nabyciem i przystosowaniem do używania, który spowoduje zwiększenie wartości początkowej pojazdu.

Marek Kolibski, radca prawny i doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Partnerzy, zauważa, że najczęściej kupujemy usługę samej wymiany posiadanych zestawów opon. Opłata za taką usługę jest kosztem rozliczanym jednorazowo w dacie poniesienia. Inna sytuacja występuje wówczas, gdy przedsiębiorca jest zmuszony zakupić nowy zestaw opon.

– Zakup nowego zestawu opon podatkowo należy traktować tak, jak wymianę części w samochodzie, tj. rozliczyć w koszty jednorazowo w dacie poniesienia – wyjaśnia Marek Kolibski.

Wymiana opon na zimę opłaca się również na gruncie VAT. Jak przypomina Mirosław Siwiński, doradca podatkowy z Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski, zasady odliczania podatku od wydatków na samochody do końca 2012 r. reguluje ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (DzU nr 247, poz. 1652 ze zm.) oraz art. 86 ustawy o VAT.

Jaki zakres odliczenia VAT

– Niezależnie od tego, czy na gruncie VAT dany pojazd jest uznany za samochód osobowy czy za ciężarowy, co do zasady wydatki eksploatacyjne, w tym na wymianę opon w aucie, które jest wykorzystywane w działalności gospodarczej opodatkowanej VAT, dają podatnikowi prawo do odliczenia – tłumaczy Mirosław Siwiński.

Inaczej jest z autami leasingowanymi lub używanymi na podstawie analogicznych umów. Tu obowiązuje ograniczenie odliczenia do 60 proc. VAT od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą, nie więcej niż 6 tys. zł. Jeżeli umowa leasingu obejmuje usługi serwisowe (w tym wymiany opon), to również one będą objęte ograniczeniem odliczenia VAT. Dlatego lepiej  kupować je we własnym zakresie lub na podstawie odrębnej umowy serwisowej.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki a.tarka@rp.pl

Usługi serwisowe przy leasingu

W interpretacji z 4 października 2011 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPP1/443-1031/11-4/ISz) uznał pełne prawo do odliczenia VAT od dodatkowych usług serwisowych świadczonych przez firmę leasingową. Dotyczy to jednak sytuacji, gdy strony umowy oddzielne uregulowały kwestię leasingu/najmu pojazdów i dodatkowych usług, tj. usług zarządzania flotą i serwisowych. Zdaniem fiskusa podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakup usług zarządzania flotą i usług obsługi serwisowej samochodów (obejmujących m.in. bieżące przeglądy i badania techniczne, naprawy blacharsko-lakiernicze, wymianę opon) w odniesieniu do leasingowanych samochodów podlega odliczeniu na zasadach ogólnych określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT.