O zamiarze korekty VAT należnego zawiadamiamy dłużnika. Zawiadomienie musi być wysłane już po upływie 180 dni, licząc od terminu płatności należności. Jeśli takie pismo wyślemy przedwcześnie, nie zostanie ono uznane za zawiadomienie, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co może oznaczać utratę prawa do ulgi (zob. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 13 maja 2010 r., IBPP2/443-121/ 10/RSz).

Ważne jest też, by trafiło ono do właściwego adresata (np. powinno być wysłane do siedziby spółki, a nie na prywatny adres jej prezesa).

14  dni

ma dłużnik na uregulowanie zaległości, licząc od otrzymania zawiadomienia o zamiarze skorzystania z ulgi przez wierzyciela

W orzecznictwie można się spotkać ze stanowiskiem, że gdy dłużnik jest w upadłości, zawiadomiony powinien być syndyk (wyroki WSA w Olsztynie z 22 grudnia 2010 r., I SA/Ol 738/10 i z 2 czerwca 2011 r., I SA/ Ol 214/ 11).

Wierzyciel ma prawo sporządzić korektę podatku należnego, jeżeli dłużnik w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego zawiadomienia nie ureguluje należności.

Korekta jest możliwa w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym wierzyciel uzyskał potwierdzenie odbioru przez dłużnika zawiadomienia o korekcie.

Przykład

23 października 2011 r. spółka wysłała zawiadomienie do dłużnika o zamiarze korekty. Dłużnik odebrał je 31 października, natomiast potwierdzenie doręczenia spółka otrzymała 10 listopada.

Ma prawo do korekty podatku należnego za listopad 2011 r., czyli za okres rozliczeniowy, w którym upłynęło 14 dni od otrzymania zawiadomienia przez dłużnika, oraz jednocześnie uzyskała potwierdzenie odbioru tego zawiadomienia.

Najlepiej wysłać zawiadomienie pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Umożliwi to skorzystanie z procedury tzw. doręczenia zastępczego, jeśli dłużnik będzie uchylał się od odbioru korespondencji.

Wtedy, gdy otrzymamy z poczty zwrot listu z adnotacją „adresata nie zastano”, „awizowano”, „niepodjęto w  terminie – zwrot”, będzie to traktowane na równi z potwierdzeniem odbioru zawiadomienia o korekcie.

Ulga na złe długi krok po kroku

rok 1.

Sprawdź, które z faktur wystawionych w ostatnich trzech latach kalendarzowych (wliczając rok bieżący) nie zostały opłacone, mimo że minęło 180 dni od terminu płatności.

Krok 2.

Sprawdź, czy dłużnik jest aktualnie czynnym podatnikiem VAT i czy był nim w momencie sprzedaży towaru/usługi na jego rzecz oraz czy zostały spełnione pozostałe warunki ulgi (kontrahent w momencie sprzedaży nie był w upadłości ani w trakcie likwidacji, wierzytelność nie została zbyta, była wykazana w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny).

Krok 3.

Wyślij dłużnikowi zawiadomienie o zamiarze korekty VAT za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Krok 4.

Po otrzymaniu potwierdzenia odbioru sprawdź, czy dłużnik uregulował należność (ma na to 14 dni).

Krok 5.

Jeśli pieniądze nie wpłynęły (lub wpłynęła tylko ich część), możesz skorygować VAT (od całości bądź części należności) w deklaracji za okres, w którym upłynął 14-dniowy termin, bądź w deklaracji za okres, w którym otrzymałeś potwierdzenie odbioru zawiadomienia przez dłużnika (jeśli otrzymałeś je w późniejszym okresie).

Krok 6.

Jednocześnie z korektą złóż w swoim urzędzie skarbowym pismo o niej powiadamiające, podając kwotę korekty.

Krok 7.

Zawiadom dłużnika o dokonanej korekcie w ciągu siedmiu dni (termin liczy się od dnia korekty, czyli od złożenia deklaracji z korektą).

Krok 8.

Kopię tego zawiadomienia wyślij do swojego urzędu skarbowego.

Zobacz wzory:

WZÓR nr 1. Weryfikacja w urzędzie skarbowym

WZÓR nr 2. Zawiadomienie dłużnika o zamiarze skorzystania z ulgi

WZÓR nr 3. Zawiadomienie urzędu skarbowego o korekcie

WZÓR nr 4. Zawiadomienie dłużnika o dokonanej korekcie

WZÓR nr 5. Kopia zawiadomienia dłużnika przesyłana do urzędu skarbowego

Wskazują na to liczne interpretacje fiskusa (np. pisma izb skarbowych: w Poznaniu z 14 lipca 2011 r., ILPP2/ 443-684/11-2/AD, w  Warszawie z 5 października 2011 r., IPPP1-443-1231/11-2/IGo).

Składając deklarację VAT z   wykazaną korektą podatku należnego, trzeba dodatkowo (w osobnym piśmie) zawiadomić o niej właściwy dla siebie urząd skarbowy, podając kwotę korekty.

7 dni

ma wierzyciel na zawiadomienie dłużnika o dokonanej korekcie

W ciągu siedmiu dni od dnia dokonania korekty (złożenia deklaracji podatkowej zmniejszającej należny VAT) trzeba również zawiadomić o niej dłużnika. Kopię tego zawiadomienia też wysyłamy do właściwego dla siebie urzędu skarbowego (nie ma obowiązku informowania urzędu właściwego dla dłużnika).

Przepisy nie przewidują żadnej szczególnej formy dla tego zawiadomienia, nie wymagają też uzyskania potwierdzenia jego odbioru przez dłużnika. Aby jednak móc udowodnić, że powiadomienie nastąpiło, warto je wysłać np. listem poleconym.

Gdy dłużnik unika listonosza

Do zawiadomienia o zamiarze skorygowania podatku należnego stosuje się odpowiednio przepisy ordynacji podatkowej o doręczeniach.

Tak wynika z art. 89b ust. 5 ustawy o VAT. Zatem jeśli dłużnik nie odbiera korespondencji, skuteczne będzie tzw. doręczenie zastępcze. Doręczenie następuje w dniu faktycznego dostarczenia dokumentu do dłużnika, jeżeli ten przyjął dokument lub odmówił jego przyjęcia.

Uznaje się też, że doszło do doręczenia w sytuacji, gdy listonosz nie zastanie adresata. Wówczas poczta przechowuje przesyłkę przez 14 dni, a listonosz dwukrotnie powiadamia dłużnika, że w placówce pozostaje list do odebrania (poprzez awizo pozostawione w skrzynce pocztowej, a gdy nie jest to możliwe – na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym wykonuje on swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata).

Powtórne zawiadomienie następuje w razie niepodjęcia pisma w terminie siedmiu dni. Nieodebrane pismo uważa się za doręczone z upływem ostatniego dnia 14-dniowego okresu, w którym poczta je przechowywała.