Członek związku zawodowego, mimo że posiada status pracownika, nie uzyskuje przychodu ze stosunku pracy, jeżeli bon czy paczka pochodzi z funduszy związku. Obowiązuje tu jednak omawiane już zwolnienie do kwoty 380 zł rocznie.
Od nadwyżki ponad ten limit a także od wartości bonów, talonów i innych znaków uprawniających do wymiany na towary i usługi (bez względu na ich wartość) trzeba zapłacić podatek.
Podatku tego nie pobiera jednak związek zawodowy. Zakładowa organizacja związkowa nie jest bowiem płatnikiem podatku w rozumieniu ustawy o PIT, a zatem nie jest zobowiązana do obliczenia i poboru zaliczki na podatek dochodowy od przekazywanych swoim członkom przychodów, zaliczanych do przychodów z innych źródeł. Musi natomiast wystawić członkowi związku PIT-8C o wysokości tego przychodu w terminie do końca lutego następnego roku.
Zobowiązuje go do tego art. 42a ustawy o PIT. Nakazuje on wystawiać taką informację m.in. osobom prawnym i ich jednostkom organizacyjnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń zakwalifikowanych do innych źródeł (z wyjątkiem dochodów, przychodów, wymienionych w ustawie jako zwolnione), od których nie mają obowiązku pobrać zaliczki na podatek ani zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wartość otrzymanych przychodów (np. bonów towarowych) związkowiec powinien uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym łącznie z innymi dochodami uzyskanymi w ciągu roku, opodatkowanymi na zasadach ogólnych, czyli według obowiązującej skali podatkowej.
Ze względu na to, że upominki od związku zawodowego zaliczane są do przychodów z innych źródeł a członkostwo w organizacji związkowej nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, ich wartość nie podlega oskładkowaniu.
Pamięć o emerytach
W okresie świątecznym pracodawcy nie zapominają również o swoich dawnych pracownikach, którzy obecnie są już na emeryturach/rentach. Im też przyznaje się upominki bądź pieniądze z tej okazji. Oczywiście nie jest to obojętne podatkowo, bo taki dar jest przychodem.
Trzeba jednak pamiętać o zwolnieniu z podatku świadczeń otrzymywanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT).
Zwolnienie obejmuje różne rodzaje świadczeń, a więc mogą być nimi zarówno prezenty rzeczowe, jak i bony czy gotówka. Nie ma już ograniczenia wyłącznie do świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia. Nie ma też znaczenia źródło finansowania. Może to być fundusz socjalny, środki obrotowe i pieniądze związków zawodowych. Ważne jedynie, by nie przekroczyć limitu kwotowego, który ustanowiono na cały rok podatkowy.
Czasem ryczałt
Jednak gdy łączna wartość wszystkich świadczeń przekazanych w ciągu roku ekspracownikowi przekroczy limit, od nadwyżki były pracodawca musi pobrać podatek. Jest to wtedy ryczałt w wysokości 10 proc. należności (art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT). Nie należy tutaj uwzględniać żadnych kosztów uzyskania przychodów.
Przychodów opodatkowanych ryczałtowo nie wolno też łączyć z pozostałymi, opodatkowanymi na zasadach ogólnych, np. według skali. Dlatego pobranie podatku zryczałtowanego oznacza, że przychód został już ostatecznie rozliczony i po zakończeniu roku podatkowego płatnik nie musi już wystawiać podatnikowi żadnej informacji PIT. Sam podatnik nie uwzględnia tego przychodu w swoim zeznaniu rocznym.
Jeżeli przedmiotem świadczeń dla emeryta/rencisty, będącego byłym pracownikiem płatnika, nie są pieniądze, podatnik ma obowiązek wpłacić płatnikowi kwotę należnego zryczałtowanego podatku przed udostępnieniem świadczenia (art. 41 ust. 7 ustawy o PIT).
Zobacz serwisy:
Dochody pracownika i zleceniobiorcy » Świadczenia dla pracowników » Świadczenia z zfśs » Świadczenia dla byłych pracowników
Dochody pracownika i zleceniobiorcy » Świadczenia dla pracowników » Świadczenia dla byłych