Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 20 lipca 2011 (IPTPB3/423-37/11-2/MF).

Spółdzielnia planuje utworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie zamierza podwyższyć jej kapitał, wnosząc wkład niepieniężny w formie swojego całego przedsiębiorstwa. W przyszłości zgromadzenie wspólników spółki z o.o. dokona w trybie art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych umorzenia bez wynagrodzenia części udziałów należących do spółdzielni.

Spółdzielnia powzięła wątpliwość, czy na moment umarzania udziałów powinna zaliczyć uprzednio poniesione wydatki na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodu. Jej zdaniem w opisanej sytuacji dochodzi do nieodpłatnego zbycia udziałów. Nie stanowi ono dla spółdzielni przychodu, a poniesione wydatki na nabycie umorzonych bez wynagrodzenia udziałów nie będą kosztem uzyskania przychodu.

Izba skarbowa potwierdziła to stanowisko. Podkreśliła, że skoro po stronie spółdzielni nie powstanie przychód, to nie będzie możliwości zaliczenia poniesionych wydatków na nabycie udziałów do kosztów uzyskania przychodów.

Komentuje Marta  Siedlecka, konsultantka w Dziale Prawnopodatkowym PwCPwC

Izba skarbowa kolejny raz potwierdziła ukształtowaną linię interpretacyjną i orzeczniczą, stwierdzając, że w sytuacji umorzenia udziałów bez wynagrodzenia po stronie spółdzielni nie powstaje przychód podatkowy. Wobec tego spółdzielnia nie może zaliczyć wydatków na ich objęcie do kosztów uzyskania przychodów.

Umorzenie udziałów jest czynnością zmierzającą do unicestwienia pewnej partii lub wszystkich udziałów. Zgodnie z art. 199 § 3 kodeksu spółek handlowych umorzenie udziałów może mieć miejsce bez wynagrodzenia, jeśli wspólnik wyrazi na to zgodę. Tym samym umorzenie bez wynagrodzenia jest traktowane jako wyjątek od reguły zakładającej umorzenie za wynagrodzeniem.

Można je przeprowadzić tylko wtedy, gdy wspólnik to akceptuje i wówczas kwoty z tytułu umorzonych udziałów nie są wypłacane.

Implikacje podatkowe umorzenia udziałów w spółce z o.o. posiadanych przez spółdzielnię reguluje ustawa o CIT. Przewiduje ona różne konsekwencje podatkowe umorzenia udziałów objętych za wkład pieniężny oraz za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Katalog przychodów określony w art. 12 ustawy o CIT wyłącza z zakresu opodatkowania tym podatkiem określone rodzaje przychodów. W ust. 4 pkt 3 tego przepisu wskazano, że do przychodów nie zalicza się umorzenia udziałów lub akcji w spółce w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia. Tym samym jeżeli wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziałów nie przewyższa kosztu ich objęcia, nie będzie ono przychodem do opodatkowania dla udziałowca.

W stanie faktycznym przedstawionym w niniejszej interpretacji nie ma to znaczenia, ponieważ nie ma wypłaty wynagrodzenia z tytułu umorzenia udziałów posiadanych przez spółdzielnię. Tym samym nie powstaje przychód do opodatkowania dla spółdzielni w konsekwencji umorzenia udziałów.

Brak przychodu podatkowego po stronie spółdzielni ma bezpośrednie odzwierciedlenie w braku możliwości rozpoznania kosztów uzyskania przychodów w wysokości odpowiadającej wydatkom poniesionym na ich objęcie. Zgodnie z brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT przychodem jest jedynie wynagrodzenie otrzymane z tytułu umorzenia udziałów.

Skoro w związku z umorzeniem po stronie spółdzielni nie powstaje przychód podatkowy, to wydatki nie są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ nie spełniają ich definicji zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Mówi on, że kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Spółki

»

Umorzenie akcji i udziałów

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Koszty

»

Co można wrzucić w koszty

»

Wydatki na rzecz udziałowców i akcjonariuszy