Obroty z handlu walutami trzeba wykazać przed fiskusem.

Jeśli ktoś prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą, to rozlicza zyski na bieżąco, płacąc miesięczne bądź kwartalne zaliczki. Jeśli natomiast sporadycznie kupuje i sprzedaje walutę w kantorze albo na rachunku w banku, to kwoty uzyskane ze sprzedaży zaliczane są do tzw. przychodów z innych źródeł. Gdy są one wyższe od kosztów nabycia, powstaje dochód, który trzeba opodatkować. Wykazuje się go w zeznaniu rocznym i dolicza do innych dochodów rozliczanych według skali podatkowej.

Jak fiskus może sprawdzić osoby zarabiające na wyższym kursie franka, dolara lub euro?

Możliwości ma niewielkie. Podczas wykonywania większości transakcji w kantorze nie trzeba podawać swoich danych. Dopiero operacje powyżej 15 tys. euro są ewidencjonowane, a informacje o nich powinny zostać przekazane do generalnego inspektora informacji finansowej (taki obowiązek wynika z ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu wartości pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł).

Łatwiej zweryfikować transakcje przeprowadzane na koncie walutowym. Aby jednak uzyskać z banku informacje o takich operacjach, urząd musi najpierw wszcząć postępowanie podatkowe i zwrócić się do właściciela rachunku o ich udostępnienie (art. 182 i 183 ordynacji podatkowej).

Jednakże to samemu podatnikowi powinno zależeć na wykazaniu dochodów z obrotu walutami. W przeciwnym razie, wydając uzyskane środki, naraża się na wszczęcie przez fiskusa postępowania w sprawie nieujawnionych źródeł przychodu.

Załóżmy, że dana osoba kupiła nieruchomość. Powinna móc udowodnić, skąd miała na to pieniądze. Wykazanie dochodów ze sprzedaży waluty przed wszczęciem postępowania podatkowego spowoduje konieczność zapłaty podatku (według skali, czyli obecnie 18 albo 32 proc.) wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę. Może to się jednak okazać znacznie korzystniejsze niż uiszczenie 75-proc. podatku od przychodu, którego pochodzenia nie potrafimy udowodnić.

Autor jest biegłym rewidentem, partnerem zarządzającym w Grant Thornton Frąckowiak

Zobacz serwis:

PIT i CIT » Przychody » Nieujawnione źródła dochodu