Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 14 czerwca 2011 (ILPP2/443-519/11-7/MR).

Spółka, będąca czynnym podatnikiem VAT, oferuje usługi o charakterze finansowym dla podmiotów działających na rynku medycznym.

W ramach działalności zawiera umowy z kontrahentami, na podstawie których nabywa przysługujące im wierzytelności. Spółka powzięła wątpliwość, kiedy należy uznać świadczoną przez nią usługę (sfinansowanie wierzytelności) za wykonaną dla celów VAT.

Dlatego zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji. Według niej o momencie wykonania usługi decyduje rzeczywiste sfinansowanie wierzytelności, czyli moment wypłaty środków finansowych na rzecz zbywcy wierzytelności.

Izba skarbowa uznała stanowisko spółki za nieprawidłowe. Wyjaśniła, że za moment wykonania usługi należy przyjąć moment przejęcia wierzytelności, tzn. jej zakupu.

W ocenie izby skarbowej moment rzeczywistego sfinansowania wierzytelności (faktycznej zapłaty) nie ma znaczenia. Natomiast jeżeli usługa finansowania wierzytelności udokumentowana będzie fakturą, to obowiązek podatkowy powstanie w momencie wystawienia faktury, jednak nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi.

Komentuje:

Marzena  Gubała, starsza konsultantka w Dziale PrawnopodatkowymPwC

Istotą świadczonej przez spółkę usługi jest zapewnienie wsparcia finansowego innym podmiotom. Odbywa się to zgodnie z umowami, w ramach których dochodzi do cesji wierzytelności własnych tych podmiotów na rzecz spółki. W związku z tym że spółka nie wypłaca pieniędzy od razu po nabyciu wierzytelności, powstała wątpliwość, kiedy należy uznać świadczoną przez nią usługę za wykonaną. Jest to istotne, bo od tego zależy moment powstania obowiązku podatkowego w VAT.

Stanowisko izby skarbowej budzi istotne wątpliwości. Z jednej strony nie kwestionuje ona, że istotą świadczonych usług jest finansowanie wierzytelności kontrahentów, z drugiej uważa, że sam moment, w którym finansowanie to jest realizowane, nie determinuje momentu wykonania usługi.

Przyjmując stanowisko izby za prawidłowe, należałoby uznać, mimo że cel świadczonej usługi (udzielenie wsparcia finansowego) nie został jeszcze realnie osiągnięty, że i tak nastąpiło zdarzenie istotne, biorąc pod uwagę przepisy o VAT. W konsekwencji wykonanie usługi jest zupełnie oderwane od jej istoty.

Odpowiedź ta różni się nieco od interpretacji wydawanych w podobnych sprawach przez inne izby skarbowe. Zgodnie z powszechnie prezentowanym stanowiskiem za moment wykonania usługi należy uznać moment zaspokojenia wierzyciela pierwotnego (cedenta), tj. chwilę zdjęcia z niego ciężaru egzekucji i ryzyka niewypłacalności dłużnika, tożsamy z chwilą zapłaty na rzecz cedenta umówionej ceny wierzytelności.

Tak wynika m.in. z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 23 czerwca 2009 (IPPP1/443-340/09-2/AP) i odpowiedzi Izby Skarbowej w Katowicach z 14 października 2009 (IBPP2/443-570/ 09/ICz).

Co prawda pisma te nie uwzględniają sytuacji, w której zapłata z tytułu nabycia wierzytelności następuje później niż sama cesja wierzytelności, ale wskazują, że moment zdjęcia ciężaru egzekucji z wierzyciela pierwotnego jest tożsamy z chwilą zapłaty na rzecz cedenta umówionej wierzytelności.

Zważywszy, że w analizowanym przypadku istotą świadczonej usługi jest udzielenie wsparcia finansowego, a cesja wierzytelności stanowi wyłącznie środek do realizacji zamierzonego celu, bardziej właściwe wydaje się przyjęcie, że momentem wykonania tego rodzaju usługi jest moment, w którym wsparcie to jest faktycznie realizowane.

Słusznie natomiast izba uznała, że dla tego rodzaju usług przepisy o VAT nie przewidują szczególnego sposobu określenia momentu powstania obowiązku podatkowego. Mając na uwadze, że spółka jest czynnym podatnikiem VAT, obowiązek ten co do zasady powinien powstać w dniu wystawienia przez spółkę faktury, nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi.

Zobacz serwisy:

VAT » Moment powstania obowiązku podatkowego

VAT » Co i jak podlega opodatkowaniu » Usługi finansowe i pośrednictwa finansowego