Z art. 9a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wynika, że transakcje spółki z podmiotami powiązanymi podlegają dokumentacji podatkowej wówczas, gdy ich wartość jest znacząca w stosunku do wielkości tej spółki. Wielkość spółki określa się na podstawie wartości jej kapitału zakładowego.
Transakcje, których wartość nie przekracza 20 proc. kapitału zakładowego spółki (czyli mało znaczące w odniesieniu do wartości jej kapitału zakładowego), należy dokumentować tylko wówczas, gdy ich wartość przekracza równowartość 100 000 euro.
Limit ten jest wyższy niż dla transakcji, których wartości przekraczają 20 proc. kapitału zakładowego spółki, te podlegają bowiem dokumentacji już wtedy, gdy ich wartość przekracza równowartość 50 000 euro (zgodnie z art. 9a ustawy o CIT).
Wartości dużej części transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi przez spółkę, której wartość kapitału zakładowego jest wysoka, zazwyczaj nie przekraczają 20 proc. wartości jej kapitału. Te transakcje, których wartość jest niższa od 100 000 euro, nie podlegają wówczas obowiązkowi dokumentacji podatkowej.
Jednak gdy wartość kapitału zakładowego spółki jest niska, duża część transakcji zawieranych przez nią z podmiotami powiązanymi może przekraczać 20 proc. wartości jej kapitału zakładowego. Dokumentacja takich transakcji jest konieczna już w przypadku, gdy ich wartość przekracza równowartość 50 000 euro.
Przykład
Gdyby kapitał zakładowy spółki wynosił poniżej 250 000 euro, dokumentacja byłaby potrzebna dla wszystkich transakcji o wartości powyżej kwoty stanowiącej równowartość 50 000 euro.
Sposób ustalania wartości kapitału zakładowego spółki dla celów określania obowiązku przygotowania dokumentacji z podmiotami powiązanymi określa art. 16 ust. 7 ustawy o CIT.
Wartość kapitału zakładowego ustalana zgodnie z tym przepisem obejmuje jego wartość nominalną pomniejszoną o wartość, która:
- nie została pokryta przez wkłady udziałowców lub akcjonariuszy,
- została pokryta w formie konwersji wierzytelności z tytułu pożyczek i odsetek od pożyczek udzielonych przez udziałowców lub akcjonariuszy oraz
- została pokryta w formie wartości niematerialnych, których nie można realnie zidentyfikować (zgodnie z przepisami podatkowymi).
W rezultacie podatkowa dokumentacja transakcji z podmiotami powiązanymi powinna obejmować wszystkie te transakcje spółki, których wartość przekracza kwotę stanowiącą 20 proc. kapitału zakładowego faktycznie wniesionego i sta-nowiącego realną wartość
dla spółki oraz przekracza równowartość 50 000 euro. Określenie wartości kapitału zakładowego spółki zgodnie z art. 16 ust. 7 ustawy o CIT powoduje, że większa liczba transakcji spółki z podmiotami powiązanymi przekracza 20 proc. wartości tego kapitału i podlega dokumentacji podatkowej już wtedy, gdy ich wartość przekracza równowartość 50 000 euro.
Przykład
Gdyby wartość nominalna kapitału zakładowego spółki wynosiła 400 000 euro, dokumentacji podlegałyby wszystkie transakcje z podmiotami powiązanymi o wartości powyżej 80 000 euro.
Gdyby jednak okazało się np., że część kapitału zakładowego spółki równa 100 000 euro nie została pokryta przez udziałowców, wartość kapitału określona zgodnie z art. 16 ust. 7 byłaby wówczas równa 300 000 euro.
Dokumentacji podlegałyby wtedy wszystkie transakcje, których wartość przekraczałaby już 60 000 euro.
Należy przy tym pamiętać, że transakcje polegające na świadczeniu usług, sprzedaży lub udostępnianiu wartości niematerialnych podlegają dokumentacji już od kwoty stanowiącej równowartość 30 000 euro, bez względu na relację ich wartości do wartości kapitału zakładowego.
- Igor Fudali konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe
Zobacz serwis:
Podatek dochodowy » PIT i CIT » Ceny transferowe i porozumienia cenowe