Regulacje dotyczące obowiązku zapłaty opłaty paliwowej zostały określone w ustawie z 27 października 1994 o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym (DzU z 2004 r. nr 256, poz. 2571 z późn. zm.; dalej ustawa).

Zgodnie z przepisami wspólnotowymi państwa członkowskie zobowiązane są osiągnąć określony minimalny poziom opodatkowania wyrobów akcyzowych. Na ten poziom składa się całość pobranych przez państwo członkowskie, jako podatki pośrednie, opłat (z wyłączeniem podatku od wartości dodanej), w tym również opłata paliwowa.

Samoistne paliwa

Opłacie paliwowej podlega wprowadzanie na rynek krajowy paliw silnikowych (z wyłączeniem biokomponentów) stanowiących samoistne paliwa, wykorzystywanych do napędu środków transportu przeznaczonych do poruszania się po drodze, oraz maszyn lub urządzeń do tego przystosowanych.

Paliwem silnikowym w rozumieniu tych przepisów jest m.in. olej napędowy o kodzie CN 2710 19 41, a także inne wyroby przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych (z wyłączeniem stanowiących samoistne paliwa biokomponentów). Przez wprowadzenie na rynek krajowy paliw silnikowych rozumie się natomiast czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, których przedmiotem są te paliwa.

Obowiązek zapłaty opłaty paliwowej powstaje z dniem powstania zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym od paliw silnikowych oraz gazu.

Oznacza to, że nabywanie paliw silnikowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy m.in. do składu podatkowego, nie jest związane z obowiązkiem zapłaty akcyzy. W takim wypadku nie powstaje bowiem zobowiązanie podatkowe.

Takie zobowiązanie powstanie natomiast w związku z wyprowadzeniem ze składu podatkowego paliw silnikowych (np. oleju napędowego) poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W konsekwencji w tym samym momencie powstanie zobowiązanie do zapłaty opłaty paliwowej.

Wzór informacji

Podmiotem, na którym ciąży obowiązek opłaty paliwowej od paliw silnikowych, jest producent, importer, podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym paliw silnikowych albo inny podmiot podlegający opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (np. zarejestrowany odbierający zbywający oleje na rzecz podmiotu zużywającego).

Podmiot zobowiązany do uiszczenia opłaty jest zobowiązany składać informację o opłacie paliwowej (według określonego przepisami wzoru) właściwemu naczelnikowi urzędu celnego oraz obliczać i wpłacać opłatę paliwową w terminie określonym dla należności celnych – w przypadku importu olejów napędowych, albo do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek zapłaty opłaty paliwowej – w pozostałym zakresie.

Podstawą obliczenia wysokości opłaty paliwowej jest ilość paliwa, która stanowi podstawę opodatkowania akcyzą. Stawki opłaty paliwowej wynoszą natomiast: 239,84 zł za 1000 l oleju napędowego objętego kodem CN 2710 19 41 i 122,82 zł za 1000 kg innych wyrobów.

Opłatę należy uiścić na wyodrębniony rachunek bankowy izby celnej.

- Anna Rózga doradca podatkowy

- Elżbieta Lis doradca podatkowy w Kancelarii KSP Legal&Tax Advice sp. k.