Tak uznała Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 16 czerwca 2011 (ILPB3/423-369/08/11-S/ŁM).

Zgromadzenie wspólników spółki podjęło uchwałę, na mocy której zysk wynikający z rocznego sprawozdania finansowego zostanie przeznaczony do podziału pomiędzy wspólników w formie dywidendy. Jednocześnie, na mocy tej samej uchwały, zdecydowano o ratalnej wypłacie dywidendy. Wypłata całego zysku przeznaczonego do podziału miała nastąpić najpóźniej do dnia wskazanego w uchwale.

W związku z tym spółka zadała pytanie, czy wypłata dywidendy na podstawie tej uchwały (do dnia w niej wskazanego) skutkuje dla niej koniecznością rozpoznania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Spółka uznała, że w takiej sytuacji obowiązek podatkowy powstać nie może.

Izba skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem, twierdząc, że niewypłacenie dywidendy i korzystanie nieodpłatnie przez spółkę ze środków pieniężnych należnych wspólnikom skutkuje powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Prawidłowość tego stanowiska potwierdził również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

Spółka nie zgodziła się z tym i wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przyznał jej rację. Zdaniem NSA, w stanie prawnym obowiązującym w 2008 r., określenie w uchwale zgromadzenia wspólników spółki z o.o. o podziale zysku terminu wypłaty dywidendy wspólnikom późniejszego niż dzień podjęcia uchwały nie powodowało otrzymania nieodpłatnego świadczenia.

Reklama
Reklama

Ponownie wydając interpretację, izba skarbowa uznała stanowisko spółki za prawidłowe.

Komentuje Radosław  Baraniewicz, konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Sposób definiowania pojęcia nieodpłatnego świadczenia na płaszczyźnie obu ustaw o podatkach dochodowych od dłuższego czasu budzi istotne kontrowersje zarówno w doktrynie prawa podatkowego, jak i w orzecznictwie sądowym. Niemniej  pod wpływem NSA ukształtował się pogląd, że pod tym pojęciem należy rozumieć wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie określonej korzyści kosztem innego podmiotu (por. wyrok NSA z 1 marca 2011, II FSK 1938/09). Przyjęcie tak szerokiej definicji nieodpłatnego świadczenia powoduje rozbieżności interpretacyjne, w tym dotyczące powstania przychodu z nieodpłatnych świadczeń  przy podziale zysku spółki.

Duże znaczenie ma tu analiza regulacji kodeksu spółek handlowych. W stanie prawnym obowiązującym w 2008 r. (który był przedmiotem zapytania skierowanego do izby skarbowej) przepisy tej ustawy nie definiowały zarówno terminu wypłaty dywidendy, jak i organu uprawnionego do jego określenia.

Dopiero treść art. 193 § 4 k.s.h. (w brzmieniu obowiązującym od 1 sierpnia 2009) uwzględnia, że termin wypłaty dywidendy wskazuje uchwała wspólników, a gdy ona takiego dnia nie określa, to dzień wypłaty dywidendy wyznaczony zostaje przez zarząd spółki.

Warto podkreślić, że zgodnie z uchwałą NSA z 16 października 2006 (II FPS 1/06) w sytuacji gdy spółka dysponuje zyskiem należącym do wspólników po dacie, w jakiej wspólnicy nabyli roszczenie o wypłatę dywidendy, powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Korzyścią dla spółki „zatrzymującej” taką dywidendę jest możliwość dysponowania określoną kwotą pieniężną. Taka sytuacja nie zachodziła jednak w wypadku spółki wnioskującej o interpretację, ponieważ wspólnicy na podstawie uchwały o przeznaczeniu zysku do podziału nie uzyskali jeszcze roszczenia o wypłatę dywidendy.

Zasadnie zatem izba skarbowa potwierdziła, że dopiero z dniem wskazanym w uchwale jako dzień wypłaty dywidendy roszczenie wspólników o jej wypłatę staje się wymagalne. Choć przed tym dniem wspólnik nie dysponuje efektywnie środkami pieniężnymi, to brak możliwości dysponowania nimi nie może kreować przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń po stronie spółki. W takiej sytuacji spółka, będąc właścicielem środków pieniężnych, nie może uzyskać korzyści kosztem innego podmiotu,  nie są one bowiem własnością wspólnika ani nie są mu należne. Potwierdził to NSA w wyroku z 21 stycznia 2011 (II FSK 1583/09).

W konsekwencji prawidłowe jest stanowisko izby skarbowej, że w takich okolicznościach, w okresie od podjęcia uchwały do wypłaty nie powstanie po stronie spółki przychód podatkowy z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Nie powstaje bowiem korzyść polegająca na uniknięciu poszukiwania przez spółkę zewnętrznych źródeł finansowania w postaci kredytów lub pożyczek.

Zobacz więcej w serwisie:

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Spółki

»

Dywidendy i udziały w zysku

Dobra Firma

»

Podatki i księgi

»

Podatek dochodowy

»

PIT i CIT

»

Przychody

»

Nieodpłatne świadczenia