– Jeśli przekazanie nastąpiło przed 1 stycznia 2011 r., to pozostałe podmioty uczestniczące w obrocie książkami, np. księgarnie, miały prawo stosować zerową stawkę VAT do końca kwietnia 2011 r. – podkreśla Roman Namysłowski, doradca podatkowy, starszy menedżer w Ernst & Young.
Ministerstwo Finansów opublikowało wyjaśnienia w sprawie zakończonego 30 kwietnia okresu przejściowego na stosowanie zerowej stawki VAT na książki. Od 1 maja 2011 r., co do zasady, objęte są one stawką 5 proc.
Powołując się na art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT, ministerstwo twierdzi, że obowiązek podatkowy z tytułu dostawy książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty. Nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów. Jeżeli zaś umowa przewiduje rozliczenie zwrotów, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw.
Jak podkreśla MF, termin ten liczony jest od pierwszego dnia wydania towarów konkretnemu nabywcy. Do określenia tego terminu, np. na etapie dostawy książek przez hurtownię, nie ma znaczenia, kiedy nastąpiło pierwsze wydanie towaru hurtowni przez drukarnię lub wydawcę.
Dla hurtowni podczas ustalania momentu powstania obowiązku podatkowego istotne jest, kiedy wydaje książki danemu odbiorcy.
Według Namysłowskiego, wyjaśnienia ministerstwa nie zmieniają sytuacji podatników, którzy się pomylili.
– Muszą złożyć korektę i zapłacić podatek razem z odsetkami – twierdzi ekspert.
Zobacz: Informacja MF z 19 maja 2011 r. w sprawie obowiązku podatkowego dla dostawy książek
Czytaj też:
Zobacz więcej:
» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Moment powstania obowiązku podatkowego
Zobacz poradnik
»
»