Skarbówka zgadza się na transgraniczne połączenie spółek

Przejęcie spółki zagranicznej przez polską nie ma cech sztucznej optymalizacji. Szef KAS przyznał, że decydujące są tu kryteria ekonomiczne.

Publikacja: 15.06.2020 07:39

Skarbówka zgadza się na transgraniczne połączenie spółek

Foto: Adobe Stock

Epidemia koronawirusa weryfikuje plany przedsiębiorców. Część z nich decyduje się na połączenie podmiotów należących do grupy kapitałowej, by łatwiej przetrwać trudny okres. Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał opinię zabezpieczającą, w której zgodził się na takie rozwiązanie. Przypomnijmy, że otrzymanie opinii chroni przedsiębiorcę przed zastosowaniem klauzuli o unikaniu opodatkowania.

Sprawa dotyczyła planu połączenia transgranicznego spółki polskiej (A) i spółki z siedzibą w innym kraju Unii Europejskiej (B), w której spółka A ma 100 proc. udziałów. Operacja będzie polegać na przejęciu spółki B przez spółkę A. Obie należą do tej samej grupy kapitałowej. Celem jest m.in. oszczędność wynikająca z obniżenia kosztów funkcjonowania podmiotów w grupie, centralizacja i uproszczenie procesów zarządzania oraz sprostanie wyzwaniom związanym z epidemią koronawirusa. Spółka A będzie mogła też korzystać ze składników majątku należących obecnie do spółki B w celu zabezpieczenia swoich kredytów.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Czy wydatki na dietetyka, fryzjera i stylistkę można rozliczyć w kosztach firmy?
Podatki
Rusza akcja PIT 2024. Oto wszystko, co na ten temat muszą wiedzieć przedsiębiorcy
Podatki
Czy stratę z biznesu w 2024 r. można odliczyć już przy obliczaniu zaliczki na PIT?
Podatki
Eksperci o zapowiedzi ministra finansów ws. ujawniania schematów podatkowych
Podatki
Rząd chce uprościć podatki. Ale do przełomu daleko